EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад
Харчування під час вагітності - інформація для лікарів Харчування під час вагітності - інформація для лікарів
Харчування під час вагітності - інформація для лікарів Харчування під час вагітності - інформація для лікарів

Г.А. Анохіна, д. мед.н., професор кафедри гастроентерології, дієтології та ендоскопії НМАПО ім. П.Л. Шупика

Вагітність - один із найскладніших та найвідповідальніших періодів у житті жінки. Однією з основних умов збереження здоров'я вагітної, нормального розвитку плода та народження здорової і розумної дитини є раціональне харчування, яке має відповідати потребам організму майбутньої матері та плода.


Для росту матки, плода, плаценти і молочних залоз важливо вживати потрібну кількість повноцінного білка, особливо в другу половині вагітності. В раціоні вагітної щоденно мають бути страви з птиці, м'яса, печінки (джерело білку, заліза, цинку, вітамінів групи В, карнітину та ін.), яєць (містить білок високої якості, збалансований за вмістом амінокислот, багатий на холестерин і лецитин, що необхідні для формування всіх тканин, у тому числі нервової), молочні продукти (краще - кисломолочні), м'який білий сир. Твердих сирів слід уникати, оскільки в них багато жиру, солі та різноманітних добавок. Двічі на тиждень бажано вживати якісну рибу - тріску, судак, минтай, хек, скумбрію (джерело білка, йоду, омега-3 жирних кислот). Розподілити страви з білкових продуктів оптимально наступним чином: зранку для покращення відтоку жовчі з'їсти омлет із овочами; в обід - страву з м'яса або птиці; на вечерю - рибу або страви з печінки, м'якого сиру. При вживанні чаю бажано додавати молоко, вранці або на другий сніданок з'їсти страву з м'якого білого сиру, ввечері випити склянку кефіру (це забезпечить організм необхідною кількістю білка та кальцію).


Другий важливий компонент харчування - це вуглеводи. Вони є джерелом енергії та не мають важливої будівельної функції, тому вагітним жінкам немає потреби збільшувати їхню кількість в раціоні. Водночас слід звернути увагу на якість вуглеводів, вибираючи найкращі - гречану крупу, пшоно, кукурудзу, рис (без
глютену). Цінним джерелом енергії є і вівсяна крупа, яка, проте, в невеликій кількості містить глютен. Натомість кількість вживаного хліба, випічки, макаронів має бути мінімальною. Хорошим джерелом вуглеводів є коренеплоди - картопля, морква, буряк тощо (містять крохмаль, мінерали, вітаміни, клітковину, невелику кількість білка), а також овочі з низькою калорійністю, такі як капуста, перець, помідори, кабачки, огірки, баклажани, зелень та інші. Їхньою перевагою є те, що вони багаті на антиоксиданти, вітаміни, клітковину і придатні для приготування різноманітних салатів та страв без термічної обробки, а це сприяє збереженню вітамінів. Згадані продукти необхідно вживати не менше ніж три рази на день.


Як відомо, у вагітних часто загострюються смакові відчуття або змінюються вподобання, внаслідок чого виникає гостре бажання поїсти «смачного», з яким переважно асоціюються солодощі. В таких випадках перевагу слід віддавати продуктам, які задовольняють потребу в солодкому і водночас є джерелом харчових волокон, вітамінів та мікроелементів. Це фрукти натуральні, свіжоморожені, сухофрукти, фруктові десерти з обмеженою кількістю цукру, які мають низьку енергетичну і високу біологічну цінність. Частка фруктів у раціоні вагітних має складати не менше
300 г на добу. При виборі перевагу слід надавати фруктам, багатим на вітамін С - лимону, ківі, сезонним ягодам, апельсинам, гранатам та ін.


Пильну увагу необхідно приділяти споживанню кухонної солі,
особливо у другій половині вагітності. В цей період її обмежують до 6-8 г на добу (виключають солоні продукти), а в останній місяць - до 4-6 г на добу (їжу недосолюють). Паралельно слід обмежити споживання вільної рідини (вода, чай, супи тощо) до 1-1,2 л на день, а в останні тижні вагітності - до 0,8-0,9 л. Джерелом вільної рідини мають бути насамперед соки овочів, фруктів і ягід, кисломолочні напої.


Вагітним не слід дотримуватись безжирових дієт. Жир є не тільки джерелом енергії, а й бере участь у побудові тканин плода, особливо клітинних мембран. Без нього організм не засвоїть жиророзчинні вітаміни (А, Е, Д, К), каротиноїди та деякі антиоксиданти. Більшість необхідних для організму матері та плода жирних кислот можна отримати з м'яса, птиці, риби, молочних продуктів, яєчного жовтка, тому додаткова кількість харчового жиру має бути невеликою - наприклад, 15-20 г вершкового масла або сала, 1-2 столові ложки сметани чи вершків. А от із рослинними оліями та виробами, що їх містять (майонез, варені ковбаси, торти, інші кондитерські вироби, більшість промислових молочних продуктів), які багаті на омега-6 жирні кислоти та трансжири, слід бути обережними. Їх краще замінити на невелику жменьку насіння або горіхів. Найціннішими та найменш доступними серед жирів у період вагітності є омега-3 жирні кислоти, які містяться в рибі. Від забезпечення ними організму матері залежить формування органів зору та мозку (20% омега-3 жирних кислот містяться в сітківці і 13% - в тканинах мозку), нормальний розвиток яких впливає на все подальше життя дитини.


Організм вагітної має отримувати необхідну кількість всіх мінералів та вітамінів. Недостатнє забезпечення вітамінами в цей період завдає великої шкоди здоров'ю матері та дитини, є однією з причин недоношеності, гіпотрофії, вроджених вад. Особливе місце серед мінералів посідає йод, а серед вітамінів - фолієва кислота. Дефіцит фолієвої кислоти вже в перші дні розвитку плода є найчастішою причиною важких вроджених вад нервової системи, а дефіцит йоду тягне за собою велику ймовірність народити розумово відсталу дитину. Однак підвищену потребу у вітамінах під час вагітності важко забезпечити тільки за рахунок харчового раціону, навіть якщо він складається з натуральних продуктів. Це обумовлено тим, що сучасні агропромислові технології вирощування рослинної продукції сприяють зниженню вмісту вітамінів у продуктах харчування. Під час вагітності потреба у вітамінах
С, А, Е і вітамінах групи В збільшується на 20-30%, а в фолаті та вітаміні Р - відповідно в 2 і 4 рази. Ефективним способом забезпечення вагітних жінок усіма вітамінами та мінералами є вживання вітамінно-мінеральних комплексів, а також омега-3 жирних кислот.


Режим харчування. У першій половині вагітності майбутнім матерям рекомендується чотириразове харчування, у другій - п'ятиразове, але без надмірного споживання їжі. Після їди не слід лежати, відпочинок має бути активним. В останні тижні вагітності бажано харчуватися шість разів на день, дотримуючись вищезгаданих рекомендацій.

Джерело:

Цитується за джерелом: Репродуктивна ендокринологія. №5(37) / ISSN 2309-4117 ЖОВТЕНЬ 2017

Автори:

Г.А. Анохіна, д. мед.н., професор

Коментарі (0)

Рекомендації

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді ua
Спробуй: