ДОВІДНИК

Флютиказона пропіонат

ДОВІДНИК
інформація
5 хв. читати
чер 24, 2021

Флютиказона пропіонат - це синтетичний трифтористий глюкокортикоїд, що чинить протиалергічну, протизапальну і протисвербіжну дію.

Флютиказона пропіонат
Вступ

Флютиказона пропіонат - це синтетичний трифтористий глюкокортикоїд, що чинить протиалергічну, протизапальну і протисвербіжну дію [1, 2]. Доступний у вигляді спреїв, лікарських форм для інгаляцій і назального та місцевого застосування і показаний для лікування різних запальних захворювань [1].


Фармакологічна група: кортикостероїди

Показання до застосування

 • Препарати флютиказона для прийому всередину застосовують в лікуванні астми та поза зареєстрованих показань для лікування хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ) і еозинофільного езофагіту.
 • Флютиказон для назального застосування показаний для лікування алергічного і неалергічного ринітів, поліпів у носі і алергії.
 • Флютиказон для місцевого застосування показаний для лікування атопічного дерматиту, а також дерматозів, що супроводжуються запаленням і свербежем.[1, 3,4].

ФАРМАКОЛОГІЧНИЙ ЕФЕКТ

При місцевому застосуванні флютиказон чинить судинозвужувальну і протизапальну дію. Пригнічує початкові запальні явища, включаючи підвищену проникність і розширення судин, а також міграцію лейкоцитів. Крім того, застосування флютиказону пригнічує проліферацію запальних клітин (моноцитів, макрофагів, опасистих клітин, еозинофілів, дендритних клітин) і знижує число цитокінів.

Крім того, флютиказон для місцевого застосування стимулює бета-2 рецептори гладкої мускулатури дихальних шляхів і знижує секрецію слизу. У той же час флютиказон підсилює протизапальну дію аннексіна-1, інгібітора секреторної лейкопротеази (SLPI), мітоген-активованої протеїнкінази фосфатази-1 (MKP-1), індукованого глюкокортикоїдами білка лейцинової застібки (GILZ) і I-каппа B-альфа і інгібітора ядерного фактора (NF) -каппа B.[4]

ДОЗУВАННЯ

Початкові дози, що рекомендуються при алергічному і неалергічному риніті, поліпах в носі і алергії:

 • Дорослі: 200 мкг / добу
 • Підлітки і діти старше 4 років: 100 мкг / добу

 

Початкові дози, що рекомендуються при астмі:

 • Діти старше 12 років: 100 мкг 2 р / добу, максимальна доза - 1000 мкг 2 р / добу
 • Діти від 4 до 11 років: 50 мкг 2 р / добу, максимальна доза - 100 мкг 2 р / добу[3]

ФАРМАКОКІНЕТИКА

Всмоктування

Біодоступність при прийомі всередину становить <1%, а при інтраназальному застосуванні - <2%. При інтраназальному застосуванні відбувається проковтування більшої частини дози. Ступінь всмоктування при місцевому застосуванні дуже низька, але вона може змінюватися в залежності від різних факторів, включаючи цілісність шкірних покривів і наявність захворювання або запалення.

 

Обсяг розподілу

Обсяг розподілу флютиказона пропіоната при внутрішньовенному введенні становить близько 4,2 л / кг.

 

Зв'язування з білками

Ступінь зв'язування флютиказона пропіоната з білками сироватки крові становить 99%, тоді як при місцевому застосуванні - тільки 91%.

 

Метаболізм

Флютиказона пропіонат метаболізується в печінці за участю цитохрому Р450 3А4. Основним шляхом метаболізму є гідроліз S-фторметилкабротіоатної групи з утворенням неактивного метаболіту.

 

Шлях виведення

Переважно виводиться з калом, а <5% - з сечею.

 

Період напіввиведення

Період напіввиведення флютиказона пропіоната при внутрішньовенному введенні становить 7,8 год.

 

Кліренс

Кліренс флютиказона пропіоната становить 1093 мл / хв. Загальний кліренс в плазмі крові досить високий (в середньому - 1093 мл / хв), при цьому нирковий кліренс становить менше 0,02% від загального кліренсу.[1,3]

ПРОТИПОКАЗАННЯ

 • Застосування флютиказона пропіоната протипоказано особам з підвищеною чутливістю до даного препарату.
 • Препарат також протипоказаний для застосування в якості основної терапії гострого бронхоспазму.

ВЗАЄМОДІЯ З ІНШИМИ ПРЕПАРАТАМИ

Спільне застосування сильних інгібіторів CYP3A4 (таких як вориконазол, ритонавір, ітраконазол, атазанавір, кларитроміцин, індинавір, кетоконазол, телітроміцин, лопінавір) і флютиказона пропіоната не рекомендується, оскільки системна дія останнього може посилюватися.[3]

ПОБІЧНІ ЕФЕКТИ

Найбільш частими небажаними реакціями (> 3%), зареєстрованими в ході клінічних випробувань, є:

 • Головний біль
 • Фарингіт
 • Печіння / свербіж у носі
 • Нудота / блювання
 • Кашель
 • Носова кровотеча

 

Небажані явища, що повідомлялися в ході післяреєстраційного застосування флютиказона пропіоната при інтраназальному введенні, включали:

 • Загальні порушення і реакції в місці введення: бронхоспазм, кропив'янка, шкірний висип, свербіж, ангіоневротичний набряк, набряк обличчя і язика, утруднення дихання, дихання зі свистом і анафілактичні / анафілактоїдні реакції;
 • Порушення з боку органу зору: помутніння в полях зору, сухість і подразнення, катаракта, кон'юнктивіт, глаукома і підвищений внутрішньоочний тиск;
 • Порушення з боку органу слуху і лабіринтові порушення: зміна або втрата смаку і (або) нюху і (рідко) перфорація носової перегородки, подразнення і сухість в горлі, захриплість, виразки в носі, біль в горлі, зміна голосу і кашель.

 

Небажані явища, які спостерігаються при системному і місцевому застосуванні:

 • Перфорація носової перегородки, носова кровотеча, уповільнене загоєння рани, виразки в носі і інфекція Candida albicans;
 • Гвперкортицизм і пригнічення функції надниркових залоз;
 • Глаукома і катаракта;
 • Вплив на зростання;
 • Імуносупресія.

ЗАПОБІЖНІ ЗАХОДИ

 • Не застосовувати препарат після недавно перенесеної травми носа або хірургічного втручання на носі, а також при наявності виразок в носі.
 • Після застосування флютиказона пропіоната у вигляді спрею назального відзначалися реакції гіперчутливості (такі як висип, анафілаксія, кропив'янка, ангіоневротичний набряк, контактний дерматит). Тому в разі розвитку таких реакцій використання спрею назального необхідно припинити.
 • Слід застосовувати з обережністю у пацієнтів з катарактою, підвищеним внутрішньоочним тиском і (або) глаукомою в анамнезі.
 • Можливе загострення інфекції ока, викликаної вірусом простого герпесу, тому також необхідно застосовувати з обережністю у пацієнтів з існуючою туберкульозною, паразитарною, грибковою, вірусною або бактеріальною інфекцією.
 • Регулярне застосування і застосування в підвищених дозах може викликати пригнічення функції надниркових залоз і гиперкортицизм у осіб зі схильністю. При розвитку таких змін, використання спрею слід поступово припинити.
 • Необхідно контролювати ріст дітей, у яких регулярно застосовується спрей назальний, оскільки препарат може призвести до уповільнення зростання.

Клінічні дані

Дослідження з оцінки переносимості та безпеки застосування флютиказона пропіоната в таблетках для лікування еозинофільного езофагіту [5]

Результати, отримані в даному дослідженні, свідчать про ефективність і безпеку застосування APT-1011 (флютиказон в новій лікарській формі у вигляді таблеток, що диспергуються в порожнині рота), у підлітків і дорослих, які страждають на еозинофільний езофагіт. Пацієнти приймали APT-1011 всередину в двох дозах протягом більше 8 тижнів.

Було встановлено вплив APT-1011 на клінічні симптоми еозинофільного езофагіту, зовнішній вигляд слизової оболонки і рівень еозинофілів в слизовій оболонці стравоходу. Основними кінцевими точками були показники безпеки і переносимості. Пошуковими кінцевими точками були гістологічні та ендоскопічні показники.

За результатами дослідження було встановлено, що в порівнянні з групою плацебо в групі APT-1011 до закінчення терапії (тиждень 8) відзначалося більш виразне зниження кількості еозинофілів в стравоході, поліпшення показників за ендоскопічною шкалою оцінки еозинофільного езофагіту (EREFS), загальної оцінки пацієнта і індексу активності еозинофільного езофагіту на основі симптомів щодо вихідного рівня. Смертей, серйозних або важких небажаних явищ, що виникли в ході лікування (НЯВХЛ), а також випадків дострокового припинення участі в дослідженні через НЯВХЛ не реєструвалося.

У одного пацієнта, який одержував APT-1011 в дозі 1,5 мг, спостерігалося зниження рівня кортизолу, але підтвердження недостатності функції надниркових залоз отримано не було. Досягнення пошукових кінцевих точок ефективності підтвердило зниження виразності симптомів, а також поліпшення ендоскопічних і гістологічних показників. Таким чином, застосування APT-1011 (флютиказон в новій лікарській формі таблеток, що диспергуються в порожнині рота), безпечно і добре переноситься, завдяки чому APT-1011 є ефективним препаратом для лікування пацієнтів, які страждають на еозинофільний езофагіт.


Доведено, що застосування флютиказона пропіоната сприяє зниженню виразності назальних симптомів сезонного алергічного риніту [6].

В ході рандомізованого дослідження було виявлено, що застосування флютиказона пропіоната, спрей назальний водний, 200 мкг (FP200PRN) в міру необхідності у пацієнтів старше 12 років дозволяє ефективно знизити виразність назальних симптомів (закладеність носа, ринорея, свербіж в носі і чхання), пов'язаних з сезонним алергічним ринітом.

Мета дослідження полягала в оцінці ефективності і безпеки застосування FP200PRN протягом 4 тижнів у 241 пацієнта, що страждає на сезонний алергічний риніт. Крім того, при застосуванні флютиказона пропіоната в рамках дослідження було зареєстровано меншу кількість побічних ефектів у порівнянні з регулярним застосуванням один раз на добу.

Джерело

  1. Флютиказона пропіонат. База даних DrugBank. Код в базі даних: DB00588. Доступ за посиланням: https://go.drugbank.com/drugs/DB00588 (дата звернення: 4 червня 2021 р.).
  2. Флютиказона пропіонат. База даних PubChem. CID: 5311101. Доступ за посиланням: https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Fluticasone (дата звернення: 4 червня 2021 р.).
  3. Флютиказона пропіонат.  Інструкція по застосуванню препарату Управління з контролю за якістю продуктів харчування і лікарських засобів США (FDA). Доступ за посиланням: https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2019/020121s045lbl.pdf (дата звернення: 4 червня 2021 р.).
  4. Remien K, Bowman A. Mechanism of Action. Доступ за посиланням: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK542161/ (дата звернення: 4 червня 2021 р.).
  5. Hirano I, Safroneeva E, Roumet MC, Comer GM, Eagle G, Schoepfer A, Falk GW. Randomised clinical trial: the safety and tolerability of fluticasone propionate orally disintegrating tablets versus placebo for eosinophilic oesophagitis. Alimentary pharmacology & therapeutics. 2020 Apr;51(8):750-9.
  6. Dykewicz MS, Kaiser HB, Nathan RA, Goode-Sellers S, Cook CK, Witham LA, et al. Fluticasone propionate aqueous nasal spray improves nasal symptoms of seasonal allergic rhinitis when used as needed (prn). Annals of Allergy, Asthma & Immunology. 2003 Jul 1;91(1):44-8. 
0 Коментарі
Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді en ru ua

Завантаження данних ..