EN UA

ОСВІТА

Втрата працездатності та значний емоційний дискомфорт – наслідки вираженого больового синдрому при люмбоішіалгії

ОСВІТА
Рекомендації
10 хв. читати
08 грудня, 2021


Cильний біль, як основний прояв ішіасу, є беззаперечно найбільш руйнівним симптомом цього захворювання для повсякденного ритму життя пацієнта. Внаслідок інтенсивного больового синдрому як правило відбувається втрата працездатності, що посилює існуючий дискомфорт і поглиблює депресію. Депресивний стан пацієнта з люмбоішіалгією може спричинити появу суїцидальних думок. Тому вкрай важливо не тільки своєчасно розпочати лікування, але й працювати з пацієнтом, надаючи йому вичерпні відповіді на запитання про захворювання та  можливий прогноз.

Відома у багатьох країнах як «радикуліт», люмбоішіалгія є інвалідизуючим станом, що виникає через больовий синдром високої інтенсивності. Дослідження продемонстрували нелінійну залежність інтенсивності болю від ступеню травматизації задіяних нервових волокон. Зокрема, ішіас часто спричиняється пролапсом міжхребцевого диска і при цьому ступінь нервової компресії не корелює з симптомами або якістю та швидкістю відновлення. 
Приблизно 67% гриж дисків спонтанно регресують, але симптоми все ж можуть зберігатися. Хоча ішіас може виникати внаслідок механічного стиснення нервового корінця (пошкодження є причиною гіпоксії), у багатьох випадках корінцевий біль спостерігається без компресії. Все більше доказів того, що корінцевий біль може включати майже всі види болю, включаючи ішемічний, запальний, механічний та нейропатичний [1].


Достеменно відомо, що наявність ішіасу в порівнянні лише з болем у попереку або соматичним болем у ногах спричиняє більш виражену симптоматику, може спричинити інвалідність та відчутну соціальну дезадаптацію. Оцінки поширеності ішіасу значно варіюються – від 1,2% до 43% серед дорослого населення. Втрата працездатності за тривалістю може суттєво варіювати: від 2 тижнів до 4 місяців, а в поодиноких випадках і до 12 місяців за умов відсутності радикальних методів терапії [2].

Згідно даних численних досліджень, пацієнти з люмбоішіалгією повідомляли про низку симптомів, які виснажували їх фізично та психічно. Більш того, часто вони відчували, що їх не сприймають серйозно, оскільки їхні симптоми були недооцінені, незафіксовані або лишилися непоміченими [3,4].

Загрозливим наслідком люмбоішіалгії є виникнення у пацієнтів суїцидальних думок, що з’являються на тлі відчуття незахищеності, неможливості передбачити напад сильного болю, тривоги, страху та відчаю [5].
Втрата працездатності, яка виникає внаслідок розвитку вираженого больового синдрому, посилює негативні емоційні переживання хворих.

Пацієнт страждає не лише від значущого фізичного відчуття дискомфорту, але й відчуває себе безпорадним, не здатним зробити прості необхідні рухи, які в нормі є повсякденними і непомітними [6].

Хворий на люмбоішіалгію потребує не тільки своєчасного лікування та уваги лікаря. Важливим є надання пацієнту вичерпної інформації про його захворювання, демонстрація анатомічних особливостей хребта, нервів та м’язів і якщо це можливо – навіть роз’яснення результатів рентгенограми або МРТ. Ретельно спланована інформаційна робота лікарів з пацієнтами призводить до правильного усвідомлення причин та наслідків патологічних змін, надає необхідної впевненості у позитивних результатах терапевтичного протоколу. Не менш важливим є також отримання лікарем зворотного зв’язку:  як пацієнт розуміє ішіас, чи вдалося донести необхідну інформацію про передумови виникнення захворювання та про профілактику рецидивів болю [7].Можна визнати той факт, що нерідко рішення про те, як лікувати ішіас, залежить від пацієнта. Для пацієнта, який не в змозі керувати і переносити свої симптоми, який відчуває критичне погіршення якості життя, і який шукає лікування, що може забезпечити якнайшвидше полегшення, можливо, хірургічне втручання буде правильним вибором. З іншого боку, для хворих, які здатні контролювати симптоми ішіасу за допомогою анальгетиків та неоперативних втручань, можуть плекати надію на тривале полегшення і не бачити сенсу у  операції . Дослідження свідчать, що є численні групи хворих, яким призначили неопераційне лікування і які врешті решт вирішили скасувати рекомендований курс та зробити операцію. І навпаки, багато пацієнтів, що готувалися до хірургії, через послаблення та регрес клінічної симптоматики відмовилися від операцій. Важливо, що обидва ці сценарії мали однаково хороші результати і  вирішальним критерієм досягнення успіху терапевтичного протоколу залишається  швидкість повернення пацієнта до повноцінного життя та відновлення працездатності [8].


Джерела:

1. Goldsmith R, Williams NH, Wood F. Understanding sciatica: illness and treatment beliefs in a lumbar radicular pain population. A qualitative interview study. BJGP Open. 2019;3(3):bjgpopen19X101654.
2. Ryan C, Pope CJ, Roberts L. Why managing sciatica is difficult: patients' experiences of an NHS sciatica pathway. A qualitative, interpretative study. BMJ Open. 2020;10(6):e037157. 
3. Ong BN, Konstantinou K, Corbett M, et al. Patients' own accounts of sciatica: a qualitative study. Spine (Phila Pa 1976) 2011;36(15):1251–1256.
4. Ryan C, Roberts L. 'Life on hold': the lived experience of radicular symptoms. A qualitative, interpretative inquiry. Musculoskelet Sci Pract. 2019;39:51–57.
5. Huang Y, Shang Q, Dai S, Ma Q. Dread of uncertain pain: an event-related potential study. PLoS One. 2017;12(8):e0182489.
6. Lassere MN, Johnson KR, Thom J, Pickard G, Smerdely P. Protocol of the randomised placebo controlled pilot trial of the management of acute sciatica (SCIATICA): a feasibility study. BMJ Open. 2018;8(7):e020435.
7. Ryan C, Roberts LC. Investigations for radiculopathy: the patient perspective. A qualitative, interpretative inquiry. Musculoskelet Sci Pract. 2018;33:71–76.
8. Moulton HNN, Lurie JD. Management of sciatica: a shared-decision. AME Med J. 2018 Mar; 3: 43. doi: 10.21037/amj.2018.03.13


Витяг з інструкції для медичного застосування препарату: НЕЙРОБІОН (таблетки). Код АТС А11D B. Препарати вітаміну В1 в комбінації з вітаміном В6 та/або вітаміном В12. СКЛАД: 1 таблетка містить тіаміну дисульфіду (вітаміну В1) 100 мг, піридоксину гідрохлориду (вітаміну В6) 200 мг, ціанокобаламіну (вітаміну В12) 240 мкг.
ФАРМАКОДИНАМІКА. Застосування вітамінів B1, B6 та B12 у ряді больових модел
ей у щурів показало антиноцицептивну активність із переважаючою ефективністю такої комбінації над прийомом окремих компонентів. ПОКАЗАННЯ. Неврологічні захворювання, викликані дефіцитом вітамінів групи B.
СПОСІБ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ДОЗИ. Рекомендована доза становить 1 таблетку на добу.
ПРОТИПОКАЗАННЯ. Підвищена чутливість до діючих речовин або до будь-якої з допоміжних речовин; застосування дітям та підліткам через високий вміст активних речовин. Вітамін В6 протипоказано застосовувати при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки у стадії загострення (оскільки можливе підвищення кислотності шлункового соку). Вітамін B12 протипоказано застосовувати при еритремії, еритроцитозі, тромбоемболії. Вітамін В1 протипоказано застосовувати у пацієнтів з алергічними захворюваннями в разі реакції гіперчутливості на вітамін В1.
ПОБІЧНІ РЕАКЦІЇ. З боку нервової системи, травного тракту, імунної системи, інші. РП № UA/5409/01/01. Наказ МОЗ України від 01.10.2021 № 2128
КАТЕГОРІЯ ВІДПУСКУ. За рецептом. ВИРОБНИК. Пі енд Джі Хелс Острія ГмбХ енд Ко. ОГ, Австрія. Заявник. Пі енд Джі Хелс Джермані ГмбХ, Німеччина. 


Інформація для медичного працівника. Перед призначенням ознайомтесь з повним текстом інструкції для медичного застосування лікарського засобу.  За додатковою інформацією звертайтесь за адресою: ТОВ «Др. Редді'с Лабораторіз» Столичне шосе, 103, оф. 11-А, м. Київ, Україна, 03131, тел. +380444923173

1NB-03-12-2021-RX2-7.2, ч. 2


0 Коментарі
Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді ua

Завантаження данних ..