EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад

Лікарі світу, Медицина світу: ОАЕ

+лікарі світу +медицина світу +лікарі світу +медицина світу
+лікарі світу +медицина світу +лікарі світу +медицина світу

ОАЕ – молоде державне об'єднання, де система охорони здоров'я та медичної освіти створювалася відносно нещодавно та практично з нуля. За 50 років було досягнуто серйозних успіхів: вдалося значно знизити материнську та дитячу смертність, а також викорінити небезпечні інфекційні захворювання, включаючи малярію, кір та поліомієліт. Але найяскравішим досягненням є збільшення середньої тривалості життя: з 61,2 року у 1971 році – до 77,9 року у 2019-му.


Як працює система охорони здоров'я в ОАЕ?

У 2018 році система охорони здоров'я ОАЕ була визнана однією з десяти найефективніших у всьому світі. Причому через регіональну специфіку оцінювалася доступність медичної допомоги як для громадян країни, так і для експатів, яких в Еміратах більшість. Частка корінного населення – емірати – лише 11% від кількості жителів: інші – вихідці з інших країн.



Лікування без страховки коштує дуже дорого. Втім, і ціни у клініках коливаються значно. Наприклад, прийом у дерматолога може обійтися в 250 або 1000 дирхамів (AED; від 67 до 270 доларів США), похід до ортопеда - 400-1000 дирхамів. Від суми в 1500 дирхамів стартує вартість щорічної базової диспансеризації.

Ціна річної медичної страховки - не менше 6000 дирхамів (1620 доларів).

Громадяни країни – тобто кожен десятий – можуть лікуватися безкоштовно у державних та деяких приватних лікарнях, а також купувати додаткові медстраховки. Цілком або частково поліс може оплачувати роботодавець. Причому така страховка часто має на увазі витрати на лікування самого співробітника, його чоловіка чи дружини, а також трьох дітей. Це особливо важливо для експатів: у Дубаї та Абу-Дабі, наприклад, іноземці зобов'язані оформити медичну страховку. На порушників накладаються штрафи по 500 (у Дубаї) та 300 дирхамів (в Абу-Дабі) на місяць за кожного члена сім'ї без страховки, а крім того можуть виникнути труднощі з візою.


Чи важко отримати лікарську спеціальність?

Мабуть, так, як і в усьому світі. Щоб стати лікарем, необхідно вступити до медичного вишу: таких у країні вісім, і лише один із них державний – це Університет Об'єднаних Арабських Еміратів. У державному громадяни країни можуть навчатися безкоштовно, але місць на всіх бажаючих не вистачає, тому більшість вступають до приватних навчальних закладів. Рік навчання в середньому коштуватиме 120 000 – 140 000 дирхамів, для майбутніх стоматологів плата вища – від 170 000 дирхамів щорічно.

Для вступу до більшості вишів потрібно надати атестат із середнім балом 70–80%, але до майбутніх медиків вимоги вищі – 90% при здачі стандартизованого тесту EmSAT. Обов'язкова умова – високі бали з біології, хімії та фізики. Додатковим плюсом для абітурієнтів буде володіння арабською та англійською мовами, підтверджене відповідними сертифікатами. Подання документів у більшості випадків безкоштовне, хоча деякі заклади вимагають невеликий вступний внесок та влаштовують додаткові співбесіди.

В одних університетах на здобуття ступеня бакалавра в галузі медицини йде чотири роки, а в інших – шість.

У чотирирічний бакалавріат приймаються лише ті, хто вже має ступінь бакалавра у суміжних галузях науки (наприклад, біологія, хімія, фізика), або студенти, які пройшли дворічну премедичну програму.

Тривалість підготовки лікаря в ОАЕ:


Премедична програма
 
2 роки

Бакалавріат: преклінічний + клінічний етапи

4–6 років

Інтернатура

1 рік

Резидентура зі спеціалізацією

не обов'язково


Перші 2–3 роки – преклінічний етап навчання, коли майбутні лікарі ще не працюють з пацієнтами, а вивчають анатомію, імунологію, фізіологію, фармакологію, біохімію. Наступні 2–3 роки – клінічний етап, який передбачає практику. Студенти освоюють загальну медицину, акушерство та гінекологію, основи хірургії та багато іншого: від психіатрії до нефрології.

Одна з проблем, з якою намагається впоратися влада, – відсутність системи, що регулює практичні заняття лікарів-студентів, і, як наслідок, відсутність єдиної програми цієї самої практики. Є лише дві університетські лікарні – при Університеті Шарджі та Університеті Затоки, в основному ж студенти проходять практику у звичайних лікарнях за різними програмами. Це позначається на якості знань випускників - маніпуляції та операції, з якими знайомили одних, можуть бути зовсім не очевидні іншим, які практикувалися в іншій клініці.

Після отримання ступеня бакалавра лікарі мають рік навчатися в інтернатурі при певних лікарнях. Завершується інтернатура тригодинним тестом на 120 питань для оцінки знань у всіх галузях медицини. Мета іспиту – з'ясувати, як діятимуть медики у тих чи інших клінічних ситуаціях. Без складання цього іспиту неможливо навчатися далі у резидентурі та спеціалізуватися у конкретній галузі медицини.

Навчання у резидентурі не обов'язкове – після року інтернатури вже можна практикувати як лікар загального профілю.

Кожен медик має отримати ліцензію, яка б підтверджувала його кваліфікацію. В Абу-Дабі та Дубаї є свої контролюючі організації, в решті п'яти еміратів видачею ліцензій займається Міністерство охорони здоров’я та профілактики - MOHAP (див. прим. 2).
 


Чи вигідно працювати лікарем в Еміратах?

Середня зарплата сімейного лікаря становить 295 тисяч дирхамів на рік (майже 80 тис. доларів). Для порівняння: стоматологи, між якими в країні величезна конкуренція, заробляють вдвічі менше – близько 140 000 щорічно, а от окулістам (див. прим. 3) платять по 415 000 дирхамів на рік.

Спробуємо підрахувати витрати на життя в Абу-Дабі та Дубаї (у Дубаї все, крім інтернету, трохи дорожче) за основними категоріями на місяць. Квартира з трьома спальнями в центрі - 9300 / 11 000 AED, комунальні послуги - 557 / 676, проїзний - 80 / 350, дитячий садок - 2240 / 2715 AED, школа - 3800 / 4700, ресторан у вихідні – 1000/1200, 26 чашок капучино по робочих днях – 460/495 AED, доступ в інтернет – 385/365 (див. прим. 4). Таким чином, ми бачимо, що за вирахуванням цих щомісячних витрат у сімейного лікаря в Абу-Дабі залишається 276 000, а в Дубаї – 273 000 дирхамів, частина яких, звичайно ж, буде витрачена на їжу, одяг, таксі та розваги. При цьому наш умовний лікар, який витрачає по 20 000 дирхамів (5400 доларів) на місяць тільки на базові потреби, знаходиться в положенні значно кращому, ніж середньостатистичний городянин, який за місяць заробляє всього 12 000 AED в Абу-Дабі або 17 000 AED в Дубаї.

Між іншим, одна з серйозних проблем, з якою стикаються ті, хто навчається на лікаря в ОАЕ, – велика кількість випускників медичних університетів та набагато скромніша кількість місць, які підходять для післядипломного відпрацювання навичок у резидентурі. Через те, що емірати мають пріоритет у тому числі і при працевлаштуванні, лікарі інших національностей не завжди можуть знайти собі місце у резидентурі та влаштуватися на роботу. Тому вчорашні інтерни нерідко їдуть за кордон, аби закінчити навчання та зробити кар'єру там.
 


Чи легко експату розпочати лікарську практику в Еміратах?

Не громадянину ОАЕ влаштуватись лікарем в ОАЕ не дуже просто, але можливо. Найму корінних жителів віддають пріоритет, тому клініки візьмуть на роботу тільки в тому випадку, якщо ніхто з еміратів не претендує на вільну позицію. Роботу краще шукати через сайти вакансій, наприклад, bayt.com, monstergulf.com, dubizzle.com.

Потрібно добре знати англійську (знання арабської буде великим плюсом), мати ліцензію на роботу, видану місцевим Міністерством охорони здоров'я, наприклад DHA, якщо йдеться про емірат Дубай, а також мати досвід роботи за спеціальністю не менше трьох років[MM1] . Спеціалісти 1-го та 2-го рівня медичної кваліфікації не потребують мати досвід роботи за спеціальністю. Ще один важливий документ – Certificate of Good Standing – сертифікат благонадійності, який зазвичай одержують у Міністерстві охорони здоров'я на батьківщині.

Запит на отримання ліцензії на роботу лікарем в ОАЕ можна подати онлайн. Всі документи мають бути попередньо перекладені англійською. , Також онлайн на сайті DHA (Дубай), DOH (Абу-Дабі) або MOHAP (інші емірати), сплачується мито за розгляд документів (100 дирхамів).

Після того, як документи будуть розглянуті, кандидату прийде запрошення на іспит, без якого медичну ліцензію не отримати (за деякими виключеннями – наприклад, для медичних випускників університетів Західної Європи, Кореї, Японії, Австралії, Канади, Нової Зеландії). Організацією іспитів займається компанія Prometric. Проходити тестування потрібно в екзаменаційному центрі, але їхати до ОАЕ на цьому етапі не доведеться. Іспит триває дві години та складається з 70 питань, результат зараховується, якщо дано більше 60% вірних відповідей.

Отримати ліцензію після успішного складання іспиту можна в електронному вигляді - для цього доведеться заплатити ще одне мито (2500-3000 AED). Електронної ліцензії достатньо більшості роботодавців, щоб вони укладали контракт і оформляли робочу візу. Ліцензія універсальна та діє по всій країні незалежно від того, в якому еміраті вона була видана. Втім, медикам-експатам найпростіше легалізуватися для роботи в вільній економічній зоні DHCC, про яку йдеться нижче.

 

Яка специфіка медичної практики у регіоні?

В ОАЕ вистачає кваліфікованих лікарів більшості основних спеціальностей, і будь-який пацієнт – громадянин чи експат – може розраховувати на якісну допомогу і в державній, і приватній клініці.

Деякі дослідження (див. прим. 5) показують, що майже половина жителів ОАЕ страждають від різних ментальних розладів. Навіть якщо пацієнтська статистика менш гнітюча, в Еміратах все ж таки спостерігається дефіцит фахівців – на кожні 100 000 жителів припадає 1,65 психіатра (у США цей показник у 10 разів вищий). В ОАЕ є лише одна державна психіатрична клініка – Al-Amal, приватних набагато більше. Не завжди допомога фахівців із ментального здоров'я покривається медичною страховкою, а плата за лікування такого роду досить висока - вартість однієї сесії з психотерапевтом може сягати 1000 дирхамів (270 доларів).

Проблеми з психіатрами та доступом до лікування багато в чому викликані стигматизацією психічних розладів: звертатися до лікарів із подібними проблемами просто не прийнято. 2020 року було скасовано кримінальну кару за спробу суїциду (див. прим. 6). Позитивною динамікою можна визнати, що тепер таким страждальцям замість судового переслідування забезпечується психологічна підтримка.

Є й інша специфіка, про яку не можна промовчати. В Еміратах заборонено аборти. За винятком тих випадків, коли вагітність становить загрозу для життя жінки або якщо у плода виявляються вади, несумісні з життям. При цьому контрацептиви в ОАЕ можна купити без проблем, проте продаж засобів екстреної контрацепції заборонено.

Незважаючи на те, що секс до шлюбу тепер не вважається криміналом, вагітність поза шлюбом незаконна: щоб стати на облік, майбутня мати має підтвердити своє заміжжя, а отримати свідоцтво про народження без залучення поліції неможливо. Втім, спершу жінці доведеться знайти місце (див. прим. 7), де в неї приймуть такі «позашлюбні» пологи: зараз адреси «безпечних» клінік доводиться розшукувати в чатах або на форумах анонімно. Крім того, незаміжні жінки не можуть проходити процедуру екстракорпорального запліднення (ЕКЗ).

До речі, якщо страховка не покриває пологи чи репродуктивне лікування, за ЕКЗ доведеться заплатити не менше 12 000 дирхамів, за ведення вагітності – від 6000 до 22 000, а за пологи – близько 10 000 AED. Водні або гіпнороди в країні не надто популярні, але у приватних клініках можна знайти ці опції. Відповідно до традицій, відразу після народження новонародженим хлопчикам роблять обрізання, а дівчаткам проколюють вуха. Від цих процедур можна відмовитись, але більшість батьків погоджуються.

Також не можна забувати, що в Еміратах існують клініки, призначені виключно для жінок, які зовсім не приймають на роботу чоловіків. Втім, і у великих багатопрофільних лікарнях не є проблемою попросити лікаря-жінку, якщо саме з нею буде комфортно. До речі, 86% пацієнток в Еміратах (див. прим. 8) так і роблять, лише 1,5% віддадуть перевагу справі з медиком-чоловіком.

 

Чи успішно впроваджуються інновації у такому традиційному суспільстві?

Можна сказати, що так. Емірати – уособлення технологічних досягнень у створенні хмарочосів чи рукотворних островів. У січні 2022 року ОАЕ оголосили про готовність відкрити першу віртуальну лікарню у метавсесвіті (див. прим. 9). Розробкою займається компанія Thumbay Group, яка розраховує, що медзаклад буде доступним для пацієнтів з усього світу. Поки невідомо, скільки коштуватиме лікування у металікарні, але лікарі вже зараз проходять навчання, яке дозволить їм якісно консультувати всіх, хто до них звернеться.

Крім того, на початку 2022 року у Дубаї відкрився перший віртуальний консультаційний кабінет смарт-клініки HealthHub (див. прим. 10). Це невеликий кіоск, розташований у Dubai Festival City. Кіоск позиціонується як рішення для:

- людей з хронічними захворюваннями, які через щільний графік не встигають записатися до лікаря та отримати потрібний рецепт;

- охочих пройти експрес-диспансеризацію;

- пацієнтів, яким потрібна консультація з приводу болю в горлі, алергій, застуди, запору, кон'юнктивіту та інших поширених проблем.

Усіх, хто звернувся, адміністратор, лікар і медсестра приймуть віртуально і при необхідності можуть направити до клініки або госпіталізувати.

І, звичайно, не можна промовчати про такий винахід, як вільна економічна зона Dubai Healthcare City. DHCC з'явилася за 15 км від аеропорту Дубая в 2002 році. Це місце, де розташовані офіси фармкомпаній, великі лікарні, а також безліч медичних організацій різного профілю – всі вони сплачують вступний внесок та отримують ліцензію на роботу в країні, користуються податковими пільгами та можливістю відкрити бізнес в ОАЕ. Першим профільним учасником DHCC у 2005-му стала орієнтована на дерматологію та мануальну терапію клініка Belgium Medical Services. У 2008-му підтягнулися більші гравці: The American Academy of Cosmetic Surgery Hospital (естетична хірургія та косметологія), підрозділ найбільшої в ПАР групи Mediclinic International (зі стаціонаром на 280 місць) та британський London Center For Aesthetic Surgery. Медикам, які приїжджають працювати в DHCC (див. прим. 11) із країн Західної Європи, Кореї, Японії, Австралії, Канади, Нової Зеландії, легалізуватися в Еміратах набагато простіше – їх звільняють від складання іспиту. Зараз у цьому кластері зайнято 4,1 тисячі експатів та діє майже 200 медичних закладів. Щорічно DHCC обслуговує понад 1,2 млн осіб, зокрема 180 тисяч медичних туристів.

І насамкінець – до питання про медичний туризм. Серед країн Близького Сходу ОАЕ – своєрідний хаб, який приваблює шанувальників естетичної косметології та пластичної хірургії (див. прим. 12). Пластика популярна серед чоловіків (див. прим. 13), причому переваги відрізняються залежно від віку. Молодь 20–25 років захоплюється ринопластикою та встановлює імпланти у підборіддя, щоб отримати більш мужній профіль. Чоловіки 30-40 років масово виправляють форму носа, а також роблять ліфтинг шиї та блефаропластику. Найпоширеніша процедура для чоловіків віком від 50 років – кругова підтяжка обличчя. У жінок інші переваги (див. прим. 14) - ліпосакція, ін'єкції ботокса, а також мікронідлінг.

У свій час серед молоді було модно носити пластир на переніссі: навіть якщо ти не робив ринопластику, ніби ти її зробив. Що, звісно, непогано відображає специфіку держави, де незаміжнім породіллям доводиться шукати клініку в анонімному чаті, натомість чекап можна зробити у кіоску фестивального центру. Отже, лікарям в Еміратах, схоже, працюється нелегко, але цікаво.

 

 

Примітки:

1) З 2018 року система охорони здоров'я в ОАЕ входить до десятки найефективніших: https://www.scirp.org/journal/paperinformation.aspx?paperid=115942

2) Міністерство охорони здоров’я і профілактики ОАЕ: https://mohap.gov.ae/en/home

3) Джерело інформації про середній рівень оплати праці в ОАЕ: https://www.payscale.com/research/AE/Job=Ophthalmologist/Salary

4) Порівняння вартості товарів та послуг в Абу-Дабі та Дубаї: https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=United+Arab+Emirates&country2=United+Arab+Emirates&city1=Abu+Dhabi&city2=Dubai&tracking=getDispatchComparison

5) Більше половини жителів ОАЕ страждають від ментальних розладів:

https://www.researchgate.net/publication/338531822_Prevalence_of_Mental_Disorders_and_the_Use_of_Mental_Health_Services_among_the_Adult_Population_in_United_Arab_Emirates

6) Кримінальне покарання за спробу суїциду було скасовано у 2020 році: https://www.wam.ae/en/details/1395302884416

7) Незаміжні жінки змушені шукати «безпечні» клініки для пологів: https://www.reuters.com/world/middle-east/status-pregnancies-outside-marriage-still-unclear-uae-after-law-change-2021-05-20/

8) 86% пацієнток в Еміратах вважають за краще лікуватися у жінок-лікарів: https://www.researchgate.net/publication/8125528_Determinants_of_women%27s_choice_of_their_obstetrician_and_gynecologist_provider_in_the_UAE

9) На початку 2022 року ОАЕ оголосили про готовність відкрити першу віртуальну лікарню у метавсесвіті: https://wired.me/technology/uae-hospital-metaverse/

10) У січні 2022 року у Дубаї відкрилася перша смарт-клініка: https://www.healthhubalfuttaim.com/smart-clinic/

11) Медикам-експатам легше легалізуватися для роботи в DHCC: https://dhcc.ae/professional/professional-services/view/medical-license

12) ОАЕ залучають шанувальників естетичної медицини з усього Близького Сходу: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8794487/

13) Чоловіки обирають ринопластику та кругову підтяжку обличчя: https://gulfnews.com/lifestyle/health-fitness/10-most-popular-cosmetic-procedures-for-men-from-botox-to-liposuction-1.72711448

14) Жінки воліють робити ліпосакцію та ботокс: https://www.i24news.tv/en/news/middle-east/culture/1662374119-dubai-more-emiratis-turning-to-cosmetic-procedures

Коментарі (0)

Рекомендації

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді ua
Спробуй: