EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад
ChatGPT ChatGPT
ChatGPT ChatGPT

Цифрове століття ознаменоване безпрецедентним зростанням технічних інновацій, що визначають сутність та характер взаємодії людини з комп'ютером [1]. Вражають масштаби поширення штучного інтелекту, який у сучасному світі успішно впроваджується в різні сфери життя [2]. Для сфери охорони здоров'я повсюдне застосування ШІ також відкриває безпрецедентні можливості, які зрештою націлені на підвищення якості медичної допомоги та покращення результатів лікування пацієнтів [3]. У міру наближення суспільства до майбутнього з ШІ важливою темою стає розробка покращених моделей ШІ з діалоговим інтерфейсом.

Ця революційна технологія докорінно змінила принципи нашої взаємодії з машинами і глибоко вплинула на багато сфер життя [1]. Один із прикладів впровадження технологій на базі ШІ у охороні здоров'я — віртуальний співрозмовник, або чат-бот. Завдяки використанню автоматичних правил, технологій обробки текстів природною мовою (NLP) та технологій машинного навчання цей ШІ-інструмент дозволяє обробляти дані та реагувати на різні типи запитів. В останні роки все більше компаній, у тому числі й у сфері охорони здоров'я, почали використовувати чат-боти для вирішення завдань, пов'язаних із обслуговуванням клієнтів, маршрутизацією запитів та збором інформації [3]. Такі віртуальні помічники допомагають медичним фахівцям організувати їхні робочі процеси та підвищують рівень задоволеності пацієнтів [4].

30 листопада 2022 року компанія OpenAI (Сан-Франциско, штат Каліфорнія, США) представила новий чат-бот на базі ШІ - Генеративний передвиборний трансформер (Chat Generative Pre-trained Transformer, ChatGPT) [5-7]. З появою мовної моделі нового покоління у суспільстві піднялася хвиля обговорень щодо захоплюючих (і водночас потенційно небезпечних) трансформацій, які може принести в наше життя ШІ у майбутньому [5]. Завдяки широким можливостям цей чат-бот виявився затребуваним у всіх професійних сферах [8,9]. Нова модель з вражаючим числом параметрів — 175 мільярдів — виявилася одним із наймасштабніших і найефективніших інструментів ШІ-обробки, що набуло широкого застосування в різних напрямках діяльності [9].

В основі цієї мовної моделі лежить принцип глибокого навчання, що у відповідь на текстові запити генерує відповіді, максимально наближені до природної людської мови. Високий технологічний рівень і універсальність у створенні відповідей природною мовою робить ChatGPT оптимальним інструментом для персоналізованих медичних додатків [10]. Можливості машинного навчання дозволили подолати в ChatGPT обмеження стандартних чат-ботів та вивести взаємодію на рівень інтерактивного спілкування, більш наближеного до людського [1].

У центрі загальної уваги ChatGPT виявився через його універсальну здатність вирішувати різні завдання, пов'язані з обробкою природної мови [11]. Його тріумфальна поява позначила нову віху в історії розвитку чат-ботів цього класу. Залучення мільйона користувачів у перші п'ять днів після випуску програми свідчить про його високу затребуваність у повсякденному житті. Згодом успіх тільки наростав: вже через два місяці число користувачів досягло 100 мільйонів, і ChatGPT став користувальницьким додатком з найшвидшим ростом в історії [5,12].

Щоб зрозуміти всі можливості ChatGPT у сфері охорони здоров'я, необхідно розібратися у його походженні та технологічній основі [4].

 

Що таке ChatGPT?

У назві ChatGPT відображена специфіка програми як чат-бота, тобто програми, здатної розпізнавати та формувати текстові відповіді [13]. Ця складна модель машинного навчання відома винятковою точністю вирішення завдань щодо формування відповідей природною мовою (NLG). На основі ввідних даних ChatGPT створює текст, що імітує людську мову [7]. Є окремі свідоцтва про наявність у ChatGPT здатності формувати дедуктивні міркування, вибудовувати ланцюжок покрокових логічних висновків та розпізнавати віддалені залежності [11].

Завдяки здібності працювати з кількома мовами, які за допомогою вдосконалених технологій моделювання дозволяють системі формувати більш точні та складні відповіді, ChatGPT перевершує своїх попередників на базі технології генеративного попереднього трансформера (GPT) [13]. ChatGPT докорінно змінив наші уявлення про можливості чат-бота на базі ШІ. Все це стало можливим завдяки його вражаючій креативності та побіжності! [14]

 

Як функціонує ChatGPT?

ChatGPT побудований на архітектурі GPT, платформі нейронної мережі, спеціально розробленої для обробки природної мови та формування вихідних даних, що відповідають контексту [13]. Використовуючи великий масив даних із різних джерел, чат-бот обробляє їх за допомогою моделі-трансформера для встановлення зв'язків між різними фрагментами інформації та обґрунтованого прогнозування відповідних текстів, що формуються в різних контекстах [15].

Для первинного навчання ChatGPT використовували велику базу даних, знайдених в інтернеті, та методики контрольованого навчання. Потім модель пройшла навчання з підкріпленням на основі відгуків людей, у результаті було сформовано модель винагороди для навчання з підкріпленням [7]. На відміну від попередніх моделей ШІ, заснованих в основному на технологіях глибокого навчання, ChatGPT відноситься до нової категорії на базі великих мовних моделей (LLM). Моделі LLM розроблені для прогнозування ймовірності використання даної послідовності слів на підставі контекстної інформації з попередніх слів.

При навчанні з використанням великих текстових даних за допомогою моделей LLM можна формувати нову послідовність слів, яка була безпосередньо виявлена моделлю, але узгоджується з природними шаблонами людської мови.

ChatGPT розроблена на основі GPT3.5 моделі LLM, навченої з використанням великої базової моделі параметрів OpenAI 175B, яка охоплює великий масив текстових даних з інтернету. Процес навчання передбачає використання методик з підкріпленням та контрольованих методик [11]

 

Для чого використовують ChatGPT?

Нещодавно випущений чат-бот ChatGPT створений для того, щоб зробити наше життя простішим [15]. ChatGPT - приклад генеративного ШІ, оскільки він здатний генерувати повністю новий контент, організуючи вже існуючу інформацію новими способами [3]. Ця мовна модель ШІ використовує великі метадані з інтернету і відрізняється здатністю розпізнавати вхідні дані природною людською мовою та формувати вихідні дані, які легко сприймаються людиною [12]. Вона спеціально розроблена для створення тексту, максимально наближеного до природного людського мовлення, що дозволяє застосовувати його для вирішення завдань, пов'язаних з мовленням, таких як переклад, реферування та діалогові системи.

Чат-бот здатний формувати відповіді на запити, відповідати на питання і навіть створювати творчі тексти. Завдяки масштабному навчанню на великому масиві текстових даних з інтернету ChatGPT формує тексти вражаючого рівня якості, які можна порівняти з текстами, які створює людина. Базова технологія, відома як GPT, чудово обробляє послідовні дані, особливо у формі природної мови, дозволяючи ChatGPT уловлювати нюанси контексту в реченнях та відповідним чином формувати зв'язний текст [2].

 

Використання ChatGPT у сфері охорони здоров'я

Використання інструментів на основі ШІ, таких як ChatGPT має вирішальне значення для формування більш ефективної системи охорони здоров'я, орієнтованої на пацієнта [4]. Все вказує на те, що неминуче поширення технології LLM, включаючи широке впровадження ChatGPT, зробить революцію у медичній практиці, освіті та наукових дослідженнях [13]. Інструмент штучного інтелекту бере участь у природній людській мовній взаємодії. Його появу зустріли з великим ентузіазмом і широким визнанням [12].

Завдяки здатності формувати відповіді, близькі до людських, різні запити ChatGPT є цінним інструментом для охорони здоров'я. Після його впровадження в низці напрямків відзначаються глибинні зміни [16]. Розглянемо докладніше деякі приклади використання ChatGPT у сфері охорони здоров'я та з'ясуємо, які переваги він має для пацієнтів, лікарів та дослідників.

1. Ведення медичної документації: ChatGPT має потенціал для оптимізації процесу ведення медичної документації, включаючи медичні карти, клінічні записи та автоматично складені зведення про взаємодію з пацієнтами. Медичні працівники вищої та середньої ланки можуть надиктовувати ChatGPT свої записи, з яких чат-бот зможе отримати та узагальнити найбільш значущі дані, наприклад симптоми, діагнози та отримане лікування.

Крім того, його можна використовувати для отримання важливої інформації з документації пацієнтів, наприклад результатів лабораторних досліджень та протоколів візуалізуючих досліджень, підвищуючи тим самим ефективність та точність управління медичними даними [16]. Спрощення цього процесу заощаджує час та мінімізує ризик помилок, що виникають при ручному заповненні документів [2].

 

2. Моніторинг захворювань: за допомогою ChatGPT медичні фахівці та звичайні громадяни можуть відстежувати міжнародні дані щодо стану здоров'я населення в режимі реального часу. Аналізуючи великі дані з різних джерел, у тому числі новинні повідомлення та бази даних систем охорони здоров'я, ChatGPT може виявляти тенденції та відхилення, що свідчать про виникнення та поширення різних захворювань. На підставі цих спостережень ChatGPT може автоматично повідомляти органи охорони здоров'я, медичні організації та широку громадськість, щоб ті могли вчасно вжити заходів для обмеження поширення захворювань.

 

3. Віртуальні помічники для телемедицини: на базі ChatGPT можна створити віртуальних помічників, за допомогою яких пацієнти будуть записуватись на прийом до лікаря, відстежувати план свого лікування та систематизувати інформацію про своє здоров'я. В умовах зростання попиту на телемедичні послуги пацієнти можуть скористатися таким віртуальним помічником на базі ChatGPT для дистанційного отримання персоналізованих рекомендацій та підтримки у більш комфортному режимі.

 

4. Контроль фармакотерапії: пацієнти часто відчувають труднощі із застосуванням кількох лікарських препаратів та дотриманням рекомендацій щодо їх доз. ChatGPT може надати неоціненну допомогу в організації фармакотерапії пацієнтів. Він може нагадувати пацієнтам про прийом ліків, давати точні рекомендації щодо підрахунку дози, а також повідомляти про можливі побічні ефекти. Крім того, за допомогою ChatGPT можна отримати інформацію про лікарські взаємодії, протипоказання та інші важливі аспекти, які необхідно знати пацієнтам для ефективного дотримання призначеної їм терапії лікарськими засобами.

 

5. Маршрутизація пацієнтів: за допомогою ChatGPT медичні працівники можуть отримати у пацієнтів відповіді на питання про симптоми та анамнез, що допоможе встановити ступінь тяжкості їхнього стану та ступінь терміновості медичної допомоги.

 

6. Включення до клінічних досліджень: процес включення учасників до клінічних досліджень може бути непростим. ChatGPT може спростити цей процес: проаналізувати дані про пацієнтів та виявити потенційних учасників, які відповідають критеріям включення до певних досліджень. За допомогою ChatGPT можна підвищити результативність набору пацієнтів для досліджень, особливо у формуванні неоднорідної популяції.

 

7. Складання медичної документації: ChatGPT може бути корисним при складанні медичної документації, наприклад, виписок з історії хвороби та клінічних записів. Пропонуючи редагування та варіанти в режимі реального часу, чат-бот оптимізує процес оформлення медичних текстів, забезпечуючи точне та результативне документування даних [16].

У науково-дослідному процесі ChatGPT допоможе прискорити процес підготовки публікацій. Чат-бот може дати цінні рекомендації щодо структурування публікації, включаючи заголовок, анотацію, введення, опис методу, результатів та обговорення, що суттєво впливає на темпи підготовки наукових праць та точність представлених у них даних. Дослідникам, для яких англійська мова не є рідною, ChatGPT може допомогти у покращенні навичок писемного мовлення [17].

 

8. Створення алгоритмів перевірки симптомів: ChatGPT можна використовувати для створення віртуальних алгоритмів, за допомогою яких пацієнти можуть самостійно виявити у себе симптоми та оцінити, чи потрібно їм звертатися за медичною допомогою. Такі алгоритми можуть підказувати подальші дії, зокрема заходи самодопомоги до звернення до медичних фахівців.

 

9. Інформація про лікарські препарати: ChatGPT здатний надати актуальну інформацію про лікарські препарати, включаючи відомості про їх побічні ефекти, взаємодії та протипоказання. Користувачі можуть спілкуватися з ChatGPT звичною мовою і своєчасно отримувати точну інформацію для прийняття обґрунтованих рішень щодо призначених препаратів. Медичні фахівці за допомогою ChatGPT можуть отримувати новини про створення нових препаратів, відкликання препаратів з ринку та значні досягнення у фармацевтичній галузі.

 

10. Алгоритми прийняття клінічних рішень: ChatGPT може виявитися корисним інструментом для постачальників медичних послуг, оскільки здатний надати рекомендації щодо доказових практик у режимі реального часу [16]. Хоча кінцеву відповідальність за прийняті клінічні рішення несе лікар, ChatGPT може дати йому цінні рекомендації щодо вибору лікування виходячи з симптомів та анамнезу, що спостерігаються у пацієнта [2].

Чат-бот може запропонувати відповідні варіанти лікування для певних захворювань, попередити лікаря про можливі лікарські взаємодії та надати клінічні рекомендації для складних медичних випадків. З такою підтримкою лікарі зможуть приймати обґрунтовані рішення, які покращуватимуть результати лікування у пацієнтів [16].

 

11. Підтримка психічного здоров'я: ChatGPT пропонує широкі можливості для захисту психічного здоров'я, включаючи діагностику психічних захворювань та підтримку під час психотерапії [15]. З його допомогою можна застосовувати елементи поведінкової терапії у вигляді завдань, включаючи скринінг психічного здоров'я, рекомендації щодо стратегії подолання труднощів та стимулювання підключення до допоміжних ресурсів для пацієнтів [16]. Пропонуючи персональні відповіді для пацієнтів у пошуках терапії, ChatGPT у деяких випадках може надавати необхідну допомогу без психотерапевта.

Крім того, за допомогою чат-бота медичні працівники та консультанти потенційно можуть поставити більш точний діагноз на підставі аналізу мовних моделей пацієнта та згодом розробити спеціальний план лікування.

Використовуючи всі потенційні можливості ChatGPT, ми зможемо по-новому поглянути на механізми нашої взаємодії із прихованими думками та через емпатію знайти шляхи до одужання. Таким чином, ChatGPT є дієвим інструментом поліпшення загального добробуту та психічного здоров'я людини. При правильному використанні ChatGPT може спрощувати комунікацію між людьми, допомагати їм краще розумітися на власних думках та емоціях, а також може навчати їх ефективним стратегіям дій у складних ситуаціях [15].

 

12. Комунікація з пацієнтом: ChatGPT можна використовувати для формування автоматичних відповідей на запити пацієнтів, наприклад, при записі на прийом до лікаря або організації прийому лікарських препаратів. Такий підхід підвищує результативність комунікації та покращує загальне враження пацієнтів. Слід зазначити, що ChatGPT слід використовувати лише як допоміжний інструмент на додаток до медичної допомоги, яку надають медичні фахівці, і він не повинен замінювати їх досвід і клінічне мислення при прийнятті рішень [2].

 

13. Віддалений моніторинг пацієнтів (RPM): RPM останнім часом набирає популярності як інструмент поліпшення результатів лікування пацієнтів та мінімізації витрат на охорону здоров'я. ChatGPT можна застосовувати на додаток до RPM для аналізу даних з пристроїв, датчиків та інших пристроїв для моніторингу. З його допомогою можна в режимі реального часу отримувати інформацію про стан здоров'я пацієнта, на підставі якої медичні фахівці зможуть оперативно вживати заходів у разі погіршення стану пацієнта або виявлення несприятливих тенденцій.

 

14. Медичний переклад: ChatGPT може призвести до радикальних змін у сфері медичного перекладу, надаючи в режимі реального часу лінгвістичні послуги для усунення бар'єру в комунікації між пацієнтами та медичними працівниками. Завдяки вдосконаленим технологіям обробки мовлення ChatGPT має здатність ефективно та швидко перекладати як медичні та технічні терміни, так і побутові вирази. Він може допомогти пацієнтам розібратися в їхньому діагнозі, вивчити варіанти лікування та правильно зрозуміти інструкції щодо застосування лікарських препаратів.

 

15. Медична освіта: обов'язковою умовою роботи у медицині є постійне підвищення кваліфікації. ChatGPT може виступити як єдиний портал, що забезпечує доступ до всієї необхідної медичної інформації та ресурсів, що спростить організацію безперервного навчання та підвищення кваліфікації для студентів та дипломованих медичних працівників [16]. Технічні досягнення, особливо поява моделей на базі ШІ, наприклад ChatGPT, відкривають безліч цінних можливостей для сфери медичної освіти.

 

Ось лише деякі напрямки, в яких ChatGPT може виявитися затребуваним:

(a) Автоматизована оцінка: ChatGPT може перевірити роботи та есе студентів, аналізуючи такі аспекти, як структура речення, словниковий запас, граматика та чіткість викладення думки. Особливо зручною є ця функція для викладачів, яким доводиться оцінювати великий обсяг виконаних завдань.

(b) Організація викладання: здатність ChatGPT складати вправи, вікторини та сценарії можна використовувати для організації класної роботи, а також при виконанні практичних завдань та їх оцінці. Використання чат-бота для перекладу, роз'яснення та узагальнення матеріалу відкриває можливості для спрощення складного навчального матеріалу для студентів.

(c) Індивідуальне навчання: на базі ChatGPT можна створити віртуального репетитора та помічника, який може відповідати на запити студентів та надавати зворотний зв'язок на їхню роботу. Такий чат-бот зможе розробляти індивідуальний план навчання та навчальні матеріали з урахуванням особливостей сприйняття та здібностей конкретного студента.

(d) Допомога у науково-дослідній діяльності: ChatGPT - цінний помічник при проведенні наукових досліджень, який відповість на питання, підготує реферат публікацій, склав список літератури, підбере літературу для огляду та проаналізує дані. Медичні дослідники можуть застосувати його здатність скорочувати вихідний текст і отримувати ключові дані для результативної навігації по великому масиву інформації.

(e) Швидке вилучення інформації: ChatGPT дає можливість швидко отримати доступ до точної та актуальної медичної інформації щодо широкого спектру захворювань, варіантів лікування та втручань. Ця функція виявилася затребуваною у студентів медичних навчальних закладів та дипломованих медичних фахівців як інструмент для швидкого уточнення інформації з певних питань.

(f) Складання клінічних завдань: за допомогою ChatGPT можна змоделювати клінічні завдання та ситуації для формування у студентів навичок діагностики та планування лікування. Такі матеріали можна використовуватиме для розвитку клінічного мислення та підготовки студентів до реальної клінічної практики.

(g) Створення матеріалів для навчання: здатність ChatGPT формувати контент можна використовувати для підготовки оглядів даних, вікторин та дидактичних карток, на основі яких викладачі можуть розробляти для учнів цікаві інтерактивні матеріали.

(h) Переклад: медичні фахівці та викладачі можуть використовувати лінгвістичні можливості ChatGPT для спілкування з пацієнтами з різним рівнем розвитку мовних навичок з метою надання їм оптимальної медичної допомоги [2].

 

16. Перетворення сфери цифрової охорони здоров'я: впровадження ChatGPT відкриває можливості для трансформації сфери цифрової охорони здоров'я та зниження навантаження на лікарів, у тому числі для вирішення проблеми професійного вигоряння. Автоматизуючи трудомісткі процеси та вивільняючи час для більш ефективної взаємодії з пацієнтами, ChatGPT підвищує комфорт не лише лікаря, а й пацієнтів. Оскільки впровадження ChatGPT у сфері охорони здоров'я лише відкриває епоху медицини на базі ШІ, необхідно зберегти контроль за результатами використання чат-бота.

ШІ вже використовується в різних сферах, а в майбутньому можливості для його застосування можуть стати по-справжньому безмежними. Поява нових розробок у галузі машинного навчання та навчання на нових базах даних дозволить і надалі удосконалювати здатність ChatGPT до розпізнавання природної мови та формування відповідних та осмислених відповідей. Модель має стати ще більш інтелектуальною та здатною виконувати ще ширший спектр різноманітних запитів. ChatGPT має глибокий потенціал для розвитку. Безперервна еволюція та вдосконалення програми справді вражають. ChatGPT формулює відповіді максимально наближеним до природного людського мовлення чином, що додатково спрощує для користувачів його сприйняття [15].

 

Розвиток ШІ: застосування ChatGPT на базі USMLE

Системи ШІ потенційно можуть суттєво покращити якість медичної допомоги та її результати. Таким чином, особливо важливо забезпечити клінічне застосування ШІ відповідно до принципів пояснюваності та достовірності. Порівняння медичних знань ШІ-систем та експертів-лікарів – важливий перший етап оцінки якості. У цьому контексті ChatGPT оцінювали з використанням питань з іспиту на отримання медичної ліцензії США (USMLE) як орієнтир.

USMLE – строга триетапна стандартизована програма комплексного тестування, призначена для оцінки рівня кваліфікації лікарів у різних галузях, включаючи біоетику, медичний менеджмент, фундаментальні науки та клінічне мислення. Питання USMLE мають єдиний рівень складності та розроблені у суворій відповідності зі стандартами та регламентами. Стандартний характер цих питань робить їх оптимальним матеріалом для тестування ШІ. Для отримання медичної ліцензії у США необхідно пройти три стандартні тести для комплексної оцінки знань на експертному рівні.

ChatGPT практично подолав пороговий рівень у 60% правильних відповідей на питання USMLE, що означило важливий етап у розвитку технологій ШІ. Слід зазначити, що цього результату було досягнуто без введення спеціальних даних в ChatGPT експертом, який його навчає. Крім того, ChatGPT продемонстрував свою здатність вибудовувати зрозумілі логічні ланцюжки та надавати достовірні клінічні дані, що підвищує обґрунтованість його висновків та довіру до них.

(1) ChatGPT продемонстрував помірну точність відповідей та наблизився до порогового результату тестування USMLE.

Для оцінки точності відповідей ChatGPT на етапах 1, 2 та 3 тестування USMLE всі відповіді ШІ оцінювали за допомогою системи оцінки правильності, узгодженості та отримання знань (ACI) класифіковані як правильні, неправильні та невизначені. На малюнку 1 представлені результати оцінки точності відповідей ChatGPT у тестуванні USMLE, а саме: (A) розподіл правильності відповідей на введені відкриті питання; В) розподіл правильності відповідей на питання з однією правильною відповіддю з кількох варіантів без обгрунтування (MC-NJ) або із запитом обґрунтування (MC-J).

ChatGPT продемонстрував вражаючий рівень узгодженості відповідей та їх обґрунтування, що свідчить про високу внутрішню узгодженість у межах можливої мовної моделі. На малюнку 2 висока внутрішня узгодженість відповідей ChatGPT представлена візуально, включаючи (А) загальну узгодженість з усіх видів тестування та всіх форматів питань, (B) узгодженість правильних та неправильних відповідей з усіх видів тестування та всіх форматів питань. Результати статистичного аналізу з використанням точного критерію Фішера свідчать про наявність статистично значущих відмінностей (p < 0,001) між правильними та неправильними відповідями.

(3) Обґрунтування відповідей ChatGPT містило неочевидні тези

Загалом ChatGPT сформував як мінімум одну значущу тезу в 88,9% всіх відповідей. Частота таких тез залишалася порівняно стабільною незалежно від виду тестування і формату питань. Для всіх видів тестування середня щільність значущих тез у питаннях з правильною відповіддю була значно вищою порівняно з питаннями з неправильними відповідями (0,458 і 0,199). На малюнку 3 показано наступне: (A) поширеність загальних тез, яку визначали як співвідношення відповідей з не менш ніж однією тезою для всіх питань формату MC-J у всіх видах тестування; В) щільність тез, класифікованих як правильні і неправильні для питань формату MC-J у всіх видах тестів.

Дані дослідження свідчать про потенціал використання масштабних мовних моделей, таких як ChatGPT, для спрощення навчальних процесів у рамках медичної освіти як цінний актив для подальшої інтеграції у процес прийняття клінічних рішень [11].

 

Розширення кордонів: поглиблений аналіз обмежень ChatGPT

Творці ChatGPT підтверджують, що модель має цілу низку обмежень [3]. Один з основних факторів, що перешкоджають інтеграції ChatGPT у охорону здоров'я, полягає в необхідності введення в чат-бот точних та актуальних даних [15]. У деяких випадках ChatGPT формує відповіді, які зовні заслуговують на довіру, але за фактом виявляються неправильними або безглуздими. В ідеалі модель повинна уточнювати інформацію у користувачів, які вводять неоднозначні запити, але в даний час вона часто покладається на припущення про наміри користувача. Незважаючи на всі зусилля щодо обмеження відповідей моделі у відповідь на неприпустимі запити, як і раніше, фіксують випадки, коли чат-бот дає небезпечні інструкції або іншим чином відхиляється від встановлених вимог.

На відміну від пошукових систем типу Google, ChatGPT не веде активного пошуку інформації про актуальні події в інтернеті. Знання чат-бота обмежені тим, що він дізнався до 2021 року, внаслідок чого деякі відповіді можуть бути застарілими. Чат-боти проходять процес навчання з використанням існуючих бібліотек текстових даних, що дозволяє формувати відповіді на певні запити користувачів. Відповідь фактично є добіркою даних з навчальних матеріалів, модифікованих алгоритмами. Оскільки чат-бот не має свідомості, його твердження засновані виключно на перефразуванні або перестановці компонентів існуючого контенту. Перед ним не стоїть завдання створювати оригінальний контент.

Чат-бот має доступ до бібліотеки текстів, яку використовували під час навчання, що створює ризик дослівного повторення тексту без відповідного посилання на першоджерело. У нещодавно проведеному дослідженні з використанням ChatGPT, у первинному тексті, сформованому безпосередньо чат-ботом, було лише 6 % правильних посилань. Отже, якщо відповідь чат-бота була б опублікована в науковому журналі, автору та редактору необхідно включити до нього правильно та повністю оформлені посилання відповідно до вимог, спрямованих на запобігання плагіату. Викликає занепокоєння те що, що ChatGPT здатний навмисно генерувати хибну інформацію, фабрикуючи факти, хоча як продукт програмування неспроможна усвідомлювати факт обману.

Чат-боти не несуть юридичної відповідальності та не мають статусу юридичної особи. Отже, чат-бот неможливо притягти до відповідальності чи покарати. Умови використання результатів, отриманих за допомогою програмного забезпечення та пов'язана з цим відповідальність, викладені в ліцензії, що надається компанією-розробником програми. Така ліцензійна угода аналогічна до ліцензійних угод для інших інструментів роботи з письмовим текстом, включаючи Word і PowerPoint. Подібно до компанії Microsoft, яка знімає з себе відповідальність за контент, створюваний за допомогою програми Word, розробник ChatGPT, компанія OpenAI, також відмовляється від будь-якої відповідальності за тексти, сформовані з використанням її продукту.

Умови користування містять положення про відшкодування збитків, відмову від відповідальності та обмеження відповідальності. Таким чином, відповідальність за будь-які помилки ChatGPT потенційно несуть користувачі. Отже, практика, що спостерігається і навіть заохочується, приписування авторства текстів ChatGPT не має під собою юридичних підстав. Хоча ChatGPT може стати цінним інструментом для дослідників, він створює ризики включення плагіату або помилкової інформації до наукової літератури. У ході рецензування не завжди можна виявити контент, створений ChatGPT, оскільки дослідники можуть мати труднощі при розмежуванні анотацій, сформованих ChatGPT та підготовлених людиною [3].

Слід зазначити, що ChatGPT може формувати неправильний чи спотворений контент. Проте користувачі завжди можуть надати зворотний зв'язок, натиснувши кнопку у вигляді знака несхвалення («палець донизу»), щоб система на підставі такого відгуку навчалася та відповідним чином коригувала свої відповіді. Крім того, відповіді ChatGPT проходять перевірку у фахівців, які навчають ШІ, які послідовно працюють над покращенням характеристик системи. Отримані в ході такої взаємодії дані зберігаються в захищеному місці для захисту конфіденційності користувача і на запит можуть бути видалені [18].

 

Рекомендації Всесвітньої асоціації медичних редакторів (WAME) щодо використання ChatGPT та чат-ботів під час підготовки наукових публікацій  

За допомогою ChatGPT можна створювати різноманітний контент, від електронних листів до статей та багато іншого [19]. Розширення практики використання ChatGPT викликало масштабну дискусію у науковому співтоваристві про етичні наслідки використання ШІ при підготовці наукових публікацій, здатних вплинути на висновки лікарів, дослідників та законодавців [9]. Всесвітня асоціація медичних редакторів (WAME) випустила такі рекомендації щодо використання ChatGPT та чат-ботів для підготовки наукових публікацій [7].

  • Чат-боти не можуть виконувати роль авторів, оскільки не здатні усвідомлювати зобов'язання, пов'язані з авторством. Вони не відповідають критеріям авторства, встановленим Міжнародним комітетом редакторів медичних журналів (ICMJE), зокрема критеріями, пов'язаними із заключним затвердженням публікації та відповідальністю за її правильність та цілісність.
  • Крім того, чат-боти не розуміють суті заяви про конфлікти інтересів і не мають юридичної сили для підписання таких заяв. Оскільки чат-боти повністю залежать від своїх творців і не мають незалежної приналежності до будь-яких організацій, вони не можуть володіти авторськими правами і не можуть бути включені до авторів при поданні рукопису. Автори зобов'язані забезпечити відповідність усіх осіб, зазначених як авторів, встановленим критеріям авторства, які однозначно виключають чат-боти з цієї категорії.
  • Авторам рекомендується дотримуватися принципу прозорості та вказувати факт використання чат-бота при підготовці публікації. З урахуванням швидкого розвитку галузі авторам, які використовують чат-ботів під час підготовки статті, зобов'язані чітко позначати цей факт із докладним описом технічних характеристик використовуваного чат-бота.
  • Необхідно вказати назву, модель і джерело чат-бота, а також описати методику, що застосовується в додатку (наприклад, структуру та синтаксис запиту). Така прозорість узгоджується з рекомендацією ICMJE про подяку за допомогу у складанні статті.
  • Автори несуть відповідальність за використаний у публікації контент, створений чат-ботом, що передбачається перевірку правильності даних, відсутність плагіату, належне оформлення всіх джерел у сформованих чат-ботом матеріалах. Якщо автор у процесі написання статті взаємодіє з чат-ботом, він відповідає за сформовані чат-ботом матеріали, перевіряючи їх у правильність і унікальність. Автор зобов'язаний забезпечити відсутність будь-яких форм плагіату у роботі, зокрема у тексті, сформованому чат-ботом.
  • Автор зобов'язаний гарантувати належне оформлення джерел усіх цитат. Крім того, він зобов'язаний вказати, на який запит було отримано інформацію від чат-бота. Автори повинні визначити і належним чином оформити джерела тверджень, зроблених чат-ботом. Оскільки чат-боти можуть бути налаштовані таким чином, щоб унеможливлювати джерела, що містять протилежні точки зору, автори зобов'язані самостійно знайти, вивчити і включити до статті такі протилежні думки.
  • Редакторам необхідні ефективні інструменти для виявлення контенту, сформованого або модифікованого ШІ, і такі інструменти мають бути доступні всім редакторам незалежно від їх фінансових можливостей. Багато редакторів медичних журналів продовжують оцінювати рукописи методами минулого століття, але в поточних умовах їм доводиться стикатися з результатами активного використання ШІ та інших технологій, що дозволяють змінювати текст, застосовувати плагіат, змінювати зображення та формувати документи штучно. Відрізнити справжній контент від сфабрикованих матеріалів завжди було непросто, проте з появою таких чат-ботів як ChatGPT це завдання стало ще складнішим.
  • Необхідно максимально оперативно надати редакторам доступ до інструментів для ефективної та правильної оцінки контенту. Видавництва, що працюють у сфері науки, техніки та медицини (STM), постійно працюють над створенням таких інструментів. Необхідно, щоб редактор завжди мав доступ до таких інструментів незалежно від його фінансових можливостей, оскільки це безпосередньо впливає на інтереси наукової спільноти та суспільства в цілому.
  • Завдяки інтеграції зазначених інструментів у програмне забезпечення для загальнодоступних публікацій, наприклад Open Journal Systems в рамках проекту Public Knowledge Project, та навчання навичок використання та інтерпретації результатів скринінгу, багато редакторів зобов'язані використовувати автоматизовані засоби скринінгу представлених рукописів [3].

 

Перспективи подальшого розвитку

ChatGPT постійно розвивається, і компанія OpenAI вже випустила кілька версій GPT з покращеною швидкістю відповіді та іншими характеристиками [15]. Необхідно найближчим часом розробити посібник з використання ChatGPT у наукових дослідженнях, включаючи такі важливі аспекти, як відповідальність, цілісність даних, прозорість та сумлінність. Таким чином, при використанні ChatGPT у науковій та медичній сферах пріоритетну увагу слід приділяти етичним та юридичним аспектам з урахуванням усіх ризиків і факторів, що пов'язані з цим. Необхідно провести додаткові дослідження з оцінки змісту LLM та їхнього потенційного впливу на розвиток науки з особливим фокусом на сферу охорони здоров'я.

Необхідно проводити додаткові дослідження щодо оцінки потенційного впливу ChatGPT на ефективність та якість навчальних матеріалів та інструментів оцінки у сфері медичної освіти. У майбутньому також необхідно оцінити можливості для застосування ChatGPT для покращення навичок комунікації у студентів медичних навчальних закладів та підвищення успішності за допомогою LLM за допомогою миттєвого надання персоналізованого зворотного зв'язку студентам [13]. З розвитком технологій ШІ будуть розширюватися сфери застосування ChatGPT у охороні здоров'я.

Наприклад, інтеграція ChatGPT до платформ цифрової охорони здоров'я та роботизованих технологій відкриває унікальні можливості для створення інноваційних рішень RPM, надання послуг телемедицини і навіть проведення роботизованих хірургічних втручань. Крім того, ChatGPT може відігравати важливу роль у створенні подкастів на медичну тему та спільнот у LinkedIn, надаючи дані, відповідаючи на запити та сприяючи співпраці фахівців у галузі.

Оскільки суспільство орієнтоване на майбутнє, неминуче, що у системі охорони здоров'я виникатимуть нові приклади використання технологій та нові розробки. Таким чином, для лікарів особливо важливо залишатися в курсі останніх досягнень у цій галузі та вміти користуватися інструментами на базі ШІ, включаючи ChatGPT, для підвищення продуктивності своєї роботи та покращення якості наданої пацієнтам медичної допомоги [4].

Завдяки високій точності та правильності своїх відповідей ChatGPT відіграє важливу роль у майбутньому розвитку охорони здоров'я. Хоча поточна версія ChatGPT не передбачає порівняння її даних із даними реальної клінічної практики, інтеграція таких даних очікується у майбутньому. ChatGPT оптимізуватиме процеси в різних сферах і підвищуватиме їх результативність. Наприклад, фахівці з підбору кадрів можуть автоматизувати етапи пошуку та прийому на роботу співробітників, скорочуючи фінансові та часові витрати на цей процес. Туристи можуть використовувати ChatGPT для бронювання рейсів, готелів та інших варіантів проїзду, в режимі реального часу отримуючи інформацію про погоду, місцеві події та статус польотів. Унікальна здатність цього чат-бота розпізнавати та формувати тексти, наближені до людської мови, роблять його універсальним та цінним інструментом для різних галузей охорони здоров'я. У будь-якій сфері ChatGPT дозволяє досягти вражаючих результатів, будь то підтримка клієнтів, створення контенту або розважальна індустрія.

ChatGPT має великий потенціал для застосування у сфері електронної медичної освіти від формування інформативних текстів до організації персоналізованого навчання. Для повної реалізації можливостей, пов'язаних з цими технологіями, освітні компанії повинні об'єднати зусилля з постачальниками рішень для створення єдиних платформ на базі генеративного ШІ та GPT. У міру розвитку ChatGPT сприятиме розвитку технологій ШІ, розширюючи межі глибокого навчання та відкриваючи напрямки для нових розробок [15].

 

Головні тези

У світі ШІ неухильно освоює нові сфери, поступово стаючи частиною сучасної реальності [2]. Його використовують для навчання комп'ютерних систем та прийняття рішень за принципами, подібними до принципів дій людини [3]. ШІ застосовується в ряді інструментів, і одним з ключових є чат-боти [19]. ChatGPT відноситься до категорії чат-ботів і застосовується як високотехнологічна мовна модель, яка використовує алгоритми машинного навчання для відтворення взаємодії між людиною і машиною [15]. Вбудована в архітектуру GPT та великі бази мовних даних різними мовами, дана модель NLP спрощується взаємодію з чат-ботом на базі ШІ в режимі реального часу, допомагаючи йому імітувати та формувати текстові відповіді, наближені до людської мови [13,15].

ChatGPT формує відповіді на основі тих даних, які використовувалися під час навчання. Він адаптується до вирішення таких різних завдань, включаючи узагальнення, переклад та створення контенту. ChatGPT швидко набув широкої популярності завдяки своїй доступності та унікальним корисним характеристикам [12]. Він має потенціал для докорінного перетворення сфери охорони здоров'я завдяки трансформації принципів надання медичної допомоги [20]. Створюючи тексти, що нагадують тексти, створені людьми, він може сприяти покращенню підходів до лікування та більш усвідомленому ставленню пацієнтів до їх захворювань.

Такі мовні моделі на базі ШІ використовуються в низці додатків, призначених для підвищення якості обслуговування пацієнтів та оптимізації процесів надання медичної допомоги та отримання доступу до цінної інформації у постачальників медичних послуг. Застосування таких моделей для організації результативної взаємодії між медичними працівниками та пацієнтами дозволяє використовувати ефективні рішення у сфері охорони здоров'я на користь обох сторін [15]. Цей цінний інструмент допомагає лікарям у вирішенні різних завдань, у тому числі скорочує час на діагностику захворювань та надає дані для прийняття обґрунтованих клінічних рішень, що зрештою призводить до прогресу практичної медицини [20].

ChatGPT пропонує також широкі можливості по роботі з текстом, наприклад, складання резюме для об'ємних публікацій або допомога у підготовці чорнового проекту презентації, яка згодом може бути доопрацьована. Цей інструмент можуть використовувати дослідники, студенти та викладачі для пошуку нових ідей і навіть для підготовки аргументованих якісних ессе на певні теми. Компанія OpenAI в даний час бере участь у розробці вдосконаленої версії чат-бота, яка перевершить попередні версії щодо функції створення тексту. Інші компанії також прагнуть створити власні інструменти з урахуванням генеративного ШІ.

Поява ChatGPT та інших допоміжних інструментів призвела до того, що видавці наукових журналів змушені включати до своєї редакційної політики положення про використання таких технологій. Дуже важливо, щоб така політика включала вимоги щодо використання інструментів виявлення матеріалів, сформованих ChatGPT [3]. Можливості цього чат-бота дуже великі: від складання відповідей на запити, формування художніх та наукових текстів на основі підказок до підготовки текстових резюме і навіть формування комп'ютерного коду. Така система здатна згадувати попередні фрагменти розмови, що дозволяє їй ставити додаткові питання, визнавати помилки, заперечувати невірні припущення та відмовлятися від неприйнятних запитів.

ChatGPT зазвичай формує тексти високої якості, що робить його затребуваним інструментом для всіх, кому необхідно швидко скласти зв'язний і логічний текст. Проте важливо пам'ятати про випадки, коли ChatGPT формує на перший погляд достовірні відповіді, які виявляються некоректними та безглуздими. Крім того, знання системи обмежуються інформацією до 2021 року, тому вона не знає про поточні події. ChatGPT можуть використовувати дослідники, студенти та викладачі для пошуку нових ідей і навіть для підготовки аргументованих якісних ессе на певні теми.

Незважаючи на потенційну цінність ШІ для наукових досліджень, його застосування при підготовці наукових публікацій пов'язане із серйозними проблемами та обмеженнями, а саме: забезпечення прозорості, контроль якості, етичні аспекти та ризик збільшення систематичних помилок, що вже присутні у даних та алгоритмах. У процесі підготовки таких досліджень і публікацій, як і раніше, повинні брати участь експерти, які перевірятимуть передумови, тези та результати. Занепокоєння також викликає можливість створення чат-ботом ChatGPT підробленої літератури.

Використання ШІ для створення підробленої звітності про наукові дослідження може призвести до обману, фабрикації даних та зловмисного спотворення фактів з метою зміни впливу на хід наукових дискусій та просування особистих мотивів. Все це підриває довіру до наукових досліджень і потенційно може спричинити прийняття помилкових чи небезпечних рішень на підставі невірних даних. У процесі рецензування публікацій можуть виникнути труднощі при розмежуванні анотацій, складених GPT та експертом. Налаштування ChatGPT можуть дозволяти йому імітувати стиль та формат оригінальних звітів, що ускладнює виявлення текстів, сформованих ШІ.

Таким чином, необхідно ретельно та обережно підходити до застосування ШІ у науковій діяльності та пам'ятати про те, що її основу, як і раніше, становлять людський досвід та критичне мислення. Компанія Google розробляє альтернативу ChatGPT - чат-бот на базі ШІ Bard [7]. Таким чином, ChatGPT позначив якісно нову віху у розвитку взаємодії між людиною та машиною. Наслідки цієї події слід оцінити, і вони можуть мати як позитивне, так і негативне значення.

Без сумніву, ця технологія глибоко впливає на наше майбутнє. Таким чином, в умовах, що склалися, дуже важливо ретельно оцінювати потенційну користь і ризики, пов'язані з цією передовою технологією, і стежити за її етичним і відповідальним використанням [15]. Пріоритетним напрямом досліджень має стати розробка підходів, що дозволяють ефективно використовувати переваги ChatGPT у сфері охорони здоров'я та медицини та знизити вплив зазначених обмежень [18].

 

Список літератури

1. Shahsavar Y, Choudhury A. User Intentions to Use ChatGPT for Self-Diagnosis and Health-Related Purposes: Cross-sectional Survey Study. JMIR Human Factors. 2023 May 17;10:e47564.

2. Khan RA, Jawaid M, Khan AR, Sajjad M. ChatGPT - Reshaping medical education and clinical management. Pakistan Journal of Medical Sciences. 2023 Mar-Apr;39(2):605-607.

3. Zielinski C, Winker M, Aggarwal R, Ferris L, Heinemann M, Lapeña JF et al. Chatbots, ChatGPT, and Scholarly Manuscripts-WAME Recommendations on ChatGPT and Chatbots in Relation to Scholarly Publications. Afro-Egyptian Journal of Infectious and Endemic Diseases. 2023 Mar 1;13(1):75-9.

4. What Can ChatGPT Do for Healthcare Practices? Доступ за посиланням: https://www.entrepreneur.com/science-technology/what-can-chatgpt-do-for-healthcare-practices/450626 (дата звернення: 9 червня 2023 р.)

5. Homolak J. Opportunities and risks of ChatGPT in medicine, science, and academic publishing: a modern Promethean dilemma. Croatian Medical Journal. 2023 Feb 28;64(1):1-3.

6. Haleem A, Javaid M, Singh RP. An era of ChatGPT as a significant futuristic support tool: A study on features, abilities, and challenges. BenchCouncil transactions on benchmarks, standards and evaluations. 2022 Oct 1;2(4):100089.

7. Bhatia P. ChatGPT for academic writing: A game changer or a disruptive tool? Journal of Anaesthesiology Clinical Pharmacology. 2023 Jan-Mar;39(1):1-2.

8. Patel SB, Lam K. ChatGPT: the future of discharge summaries?. The Lancet Digital Health. 2023 Mar 1;5(3):e107-8.

9. Wen J, Wang W. The future of ChatGPT in academic research and publishing: A commentary for clinical and translational medicine. Clinical and Translational Medicine. 2023 Mar;13(3):e1207.

10. Arslan S. Exploring the Potential of Chat GPT in Personalized Obesity Treatment. Annals of Biomedical Engineering. 2023 May 5.

11. Kung TH, Cheatham M, Medenilla A, Sillos C, De Leon L, Elepaño C et al. Performance of ChatGPT on USMLE: Potential for AI-assisted medical education using large language models. PLOS Digit Health. 2023 Feb 9;2(2):e0000198.

12. Parikh PM, Talwar V, Goyal M. ChatGPT: An online cross-sectional descriptive survey comparing perceptions of healthcare workers to those of other professionals. Cancer Research, Statistics, and Treatment. 2023 Jan 1;6(1):32-6.

13. Sallam M. ChatGPT utility in healthcare education, research, and practice: systematic review on the promising perspectives and valid concerns. В кн.: Healthcare 2023 Mar 19 (Vol. 11, No. 6, p. 887). MDPI.

14. Implications of ChatGPT for Healthcare. Доступ за посиланням: https://www.abstractivehealth.com/implications-of-chatgpt-for-healthcare

(дата звернення: 9 червня 2023 р.)

15. Javaid M, Haleem A, Singh RP. ChatGPT for healthcare services: An emerging stage for an innovative perspective. BenchCouncil Transactions on Benchmarks, Standards and Evaluations. 2023 Feb 1;3(1):100105.

16. Revolutionizing Healthcare: The Top 14 Uses Of ChatGPT In Medicine And Wellness. Доступ за посиланням: https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2023/03/02/revolutionizing-healthcare-the-top-14-uses-of-chatgpt-in-medicine-and-wellness/?sh=59efd31d6e54

(дата звернення: 8 червня 2023 г.)

17. Cheng K, Li Z, He Y, Guo Q, Lu Y, Gu S et al. Potential Use of Artificial Intelligence in Infectious Disease: Take ChatGPT as an Example. Annals of Biomedical Engineering. 2023 Jun;51(6):1130-1135.

18. Dave T, Athaluri SA, Singh S. ChatGPT in medicine: an overview of its applications, advantages, limitations, future prospects, and ethical considerations. Frontiers in Artificial Intelligence. 2023;6.

19. How is ChatGPT used in healthcare: benefits and use cases. Доступ за посиланням: https://chatfuel.com/blog/chatgpt-in-healthcare (дата звернення: 9 червня 2023 р.)

20. The Future of ChatGPT in Healthcare: Potential Applications. Доступ за посиланням: https://www.datasciencecentral.com/the-future-of-chatgpt-in-healthcare-potential-applications/

(дата звернення: 8 червня 2023 р.)

Коментарі (0)

Рекомендації

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді en ru ua
Спробуй: