Систематизація болю на гострий та хронічний дозволяє вибрати правильний алгоритм ведення конкретного пацієнта, заснований на принципах доказової медицини. Останнім часом увагу дослідників привертає можливість використання в якості ад'ювантної терапії при всіх видах болю комплексу вітамінів групи В (В1, В6, В12) [1, 2].
Вибір препарату для включення в алгоритм протибольової терапії грунтується на здатності даного препарату впливати на механізми, що лежать в основі формування болю. В даний час є переконливі дані про можливості вітамінів групи В впливати на передачу больового імпульсу, що обумовлено безпосередніми ефектами трьох вітамінів, що входять до складу комплексу [1, 2].
Відомо, що вітамін В1 (тіамін) призводить до зменшення гіперзбудливості нейронів спинномозкових гангліїв, підсилює опіоідергічні механізми, перешкоджає проведенню болю по спінальним і супраспінальним шляхам і його сприйняття в таламусі [3]. Крім того, вітамін В1 покращує енергетичний метаболізм вуглеводів в нервовій тканині, активізує пентозофосфатний шлях метаболізму глюкози [4, 5].
Вітамін В6 (піридоксин) бере участь у метаболізмі амінокислот і синтезі сфінголіпідів, що входять до складу мієлінової оболонки нервів. Вітамін В6 бере участь в синтезі нейротрансмітерів: ацетилхоліну, ГАМК, дофаміну, серотоніну, норадреналіну [5]; сприяє зниженню депресивних проявів і дратівливості; поліпшує регенерацію нервів за рахунок активації синтезу транспортних білків в нервових волокнах; має виражену антиоксидантну дію [6].
B12 грає важливу роль в біосинтезі ацетилхоліну, в процесах мієлінізації нервових волокон. Конвертуючись в кофермент ціанокобаламін, він включається в синтез нуклеїнової кислоти і протеїну, бере участь в синтезі фосфоліпідів і катехоламінів [3, 7]. Метильна група використовується в синтезі метіоніну і фосфатидилхоліну, які є невід'ємною складовою мембрани клітин [8].
Численними дослідженнями доведено, що комбінація вітамінів групи В - В1, В6 і В12 надає кращу знеболювальну дію, ніж монотерапія будь-яким з цих вітамінів [9]. Це послужило підставою для створення трикомпонентного комплексу вітамінів групи В - препарату Нейробіон. Поєднуючи ефекти трьох вітамінів, Нейробіон гальмує ноцицептивну активність в нейронах задніх рогів спинного мозку і таламуса, пригнічує синтез і / або блокує дії медіаторів запалення і підсилює антиноцицептивну активність, що забезпечує його ефективність в терапії гострого і хронічного болю.
Нейробіон - оригінальний комплексний препарат нейротропних вітамінів групи В, з'явився на фармацевтичному ринку більше 40 років тому. Весь цей час він з успіхом застосовується для лікування болю в спині більше ніж в 70 країнах світу. Комплекс вітамінів В1, В6 і В12 в препараті Нейробіон знаходиться в максимально збалансованому співвідношенні доз, що забезпечує його високу аналгетичну ефективність [1].
Нейробіон відрізняється високим профілем безпеки, що обумовлено відсутністю в складі лідокаїну, здатного викликати важкі алергічні реакції [10].
Важливою перевагою Нейробіона при лікуванні пацієнтів з гострим болем у спині є його здатність посилювати аналгетичний і протизапальний ефект НПЗП при їх спільному застосуванні.
У рандомізованому подвійному сліпому контрольованому дослідженні оцінювався вплив Нейробіона на успіх аналгезії, що досягається диклофенаком у пацієнтів з гострим люмбаго [11]. В ході дослідження 372 хворих на протязі 7 днів отримували двічі на день диклофенак 50 мг + Нейробіон (n = 187), або монотерапію диклофенаком 50 мг (n = 185). Було встановлено, що через 3 дня лікування статистично достовірно більша кількість пацієнтів в групі комбінованої терапії (n = 87, 46,5%) припинило лікування внаслідок досягнутого успіху в порівнянні з монотерапією диклофенаком (n = 55; 29%; p = 0,0005). Більш того, комбінована терапія давала більш високі результати щодо зниження болю, поліпшення рухливості, функціональності.
У дослідженні G. Schwieger оцінювали вплив тривалої терапії Нейробіоном на частоту безрецидивного перебігу гострого корінцевого синдрому в шийній або попереково-крижової області. 30 пацієнтів з гострою фазою корінцевого синдрому отримували протягом 3 тижнів комбіновану терапію Нейробіоном і диклофенаком, в наступні 6 місяців - Нейробіоном. Іншим 29 пацієнтам з гострою фазою корінцевого синдрому призначали тільки диклофенак, а потім - плацебо протягом 6 місяців. Констатовано статистично значиме зменшення кількості рецидивів корінцевого синдрому в групі, що одержувала терапію Нейробіоном (32% проти 60% в групі плацебо). Значно більшим (43 проти 16%) було число пацієнтів без больового синдрому протягом 6 місяців в групі, що одержувала Нейробіон [12].
Можливості ефективного поєднання терапії НПЗП і препарату Нейробіон були доведені і при хронічному болю.
Згідно з результатами великого багатоцентрового дослідження, проведеного N. Zollner et al. [13], який об'єднав 400 пацієнтів з хронічним болем у спині, комбінація Нейробіон + диклофенак характеризувалася тенденцією до більшої ефективності. Терапевтичний ефект спостерігався в більш короткі терміни при використанні комбінації препаратів, ніж при лікуванні одним диклофенаком, при цьому результати комбінованої терапії були краще [13].
ВИСНОВКИ
Згідно Європейських клінічних рекомендацій, рекомендацій NICE і вітчизняних протоколів, заснованим на доказовій медицині, в комплексній терапії гострого і хронічного болю в спині можливе застосування В-вітамінних комплексів як ад'ювантних засобів, що підвищують ефективність знеболюючої дії НПЗП і поліпшують регенерацію нервів.
Серед всіх В-вітамінних комплексів найширшої власної доказовою базою володіє Нейробіон - оригінальний комплексний препарат нейротропних вітамінів групи В (В1, В6, В12). Він володіє максимально збалансованим співвідношенням доз і має дві лікарські форми - для парентерального і перорального застосування. Численними рандомізованими клінічними дослідженнями продемонстрована висока ефективність препарату Нейробіон в комплексній терапії гострого і хронічного болю. Застосування препарату Нейробіон призводить до більш виразного аналгетичного ефекту, скорочення тривалості рецидиву болю, зменшення часу призначення НПЗП, що супроводжується кращим профілем безпеки усунення больових синдромів [1].
Огляд підготовлено за матеріалами:
1. Товажнянская Е.Л., Некрасова Н.А., Марковская Е.Л., Каук О.И., Соловьева Е.Т. Нейробион — оригинальный В-витаминный комплекс с самой широкой доказательной базой при острой и хронической боли в спине, Международный неврологический журнал ТОМ 16, №2, 2020, С. 99 – 105
2. Морозова О.Г. Современные подходы к диагностике и лечению миофасциальной боли в спине. https://laesus-de-liro.livejournal.com/71407.html.
3. Alvarado AM, Navarro SA Complex B vitamins: Physiology and Therapeutic Effect on Pain. American Journal of Pharmacological Sciences. 2016. V. 4. № 2. P. 20-27.
4. Ang CD, Alviar MJ, Dans AL, Bautista-Velez GG, Villaruz-Sulit MV, Tan JJ, Co HU, Bautista MR, Roxas AA Vitamin B for treating peripheral neuropathy. Cochrane Database Syst. Rev. 2008 Jul. 16. (3). CD004573.
5. Жаркова Т.Р. Нейротропная терапия сенсорного дефицита у пациентов с радикулопатией. Фарматека. 2011. № 19. (232).
6. Спринсян Т. Клиническая эффективность витаминов группы В в лечении нейрогенных болевых синдромов. https://www.health-ua.com/pics/pdf/ZU_2012_13-14/19.pdf.
7. Puntambekar P., Basha MM, Zak IT, Madhavan R. Rare sensory and autonomic disturbances associated with vitamin B12 deficiency. Department of Neurology, Wayne State University School of Medicine / Detroit Medical Center. J. Neurol. Sci. 2009. 287 (1-2). 285-7. Epub. 2009 Aug. 31.
8. Mauro GL et al. Vitamin B12 in low back pain: a randomised, double-blind, placebo-controlled study. Eur. Rev. Med. Pharmacol. Sci. 2000. 4 (3). 53-8.
9. Данилов А.Б. Витамины группы В в лечении боли. Лечащий врач. 2009. № 9. С. 1-3.
10. Баринов А.Н. Комплексное лечение тоннельных невропатий тазового пояса при патологии поясничного отдела позвоночника. Лечащий врач. 2013. № 7. С. 87-92.
11. Mibielli MA, Geller M., Cohen JC et al. Diclofenac plus B vitamins versus diclofenac monotherapy in lumbago: the DOLOR study. Curr. Med. Res. Opin. 2009. Vol. 25. № 11. P. 2589-2599.
12. Schwieger G. Zur Frage der Rezidivprophylaxe von schmerzhaften Wirbewlsaulensyndromen durch B-Vitamine. Ergebnisse einer randomisierten Doppelblindstudie, Neurobion forte (Vitamin B1, B6, B12) gegen Placebo. https://medi.ru/info/10987/
13. Zollner N. et al. Klinische Bedeutung von Vitamin B1, B6, B12 in der Schmerztherapie. Steinkopff Verlag. Darmstadt, 1988.
14. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Нейробіон, розчин для ін’єкцій по 3 мл в ампулі. РП № UA/5409/02/01. Наказ МОЗУ № 1299 від 01.12.2016; Зміни внесені Наказ МОЗУ №1957 від 25.08.2020.
15. Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Нейробіон, таблетки, вкриті оболонкою, РП № UA/5409/01/01. Наказ МОЗУ №1299 від 01.12.2016. Зміни внесені Наказ МОЗУ №1957 від 25.08.2020.
Витяг з інструкції для медичного застосування лікарського засобу Нейробіон (розчин для ін’єкцій). Код АТС А11D B. Препарати вітаміну В1 в комбінації з вітаміном В6 та/або вітаміном В12. Склад: 1 ампула (3 мл) містить тіаміну гідрохлориду (вітамін В1) 100 мг, піридоксину гідрохлориду (вітамін В6) 100 мг, ціанокобаламіну (вітамін В12) 1 мг. Фармакодинаміка. Терапевтичне застосування вітамінів В1, В6 і В12 при різних захворюваннях нервової системи спрямовано на те, щоб компенсувати одночасно існуючу недостатність і стимулювати природні механізми відновлення. Показання. Неврологічні захворювання, спричинені недостатністю вітамінів В1, В6 і В12 тяжкого ступеня, що не може бути усунута за допомогою пероральних засобів. Спосіб застосування та дози. По 1 ампулі на добу до зняття гострих симптомів. у випадках помірної тяжкості: по 1 ампулі 1-3 рази на тиждень. Протипоказання. Гіперчутливість, алергічні захворювання, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки у стадії загострення. Еритремія, еритроцитоз, тромбоемболія. Побічні реакції. З боку нервової системи, травного тракту, імунної системи, інші. РП № UA/5409/02/01. Наказ МОЗУ №2405 від 03.11.2021. Категорія відпуску. за рецептом. Виробник. СЕНЕКСІ HSC (повний цикл виробництва), Франція. Представлено в Україні «Д-р Редді’с Лабораторіс Лтд», Індія.
Витяг з інструкції для медичного застосування лікарського засобу Нейробіон (таблетки). Код АТС А11D B. Препарати вітаміну В1 в комбінації з вітаміном В6 та/або вітаміном В12. Склад: 1 таблетка містить тіаміну дисульфіду (вітаміну В1) 100 мг, піридоксину гідрохлориду (вітаміну В6) 200 мг, ціанокобаламіну (вітаміну В12) 240 мкг. Фармакодинаміка. Терапевтичне застосування вітамінів В1, В6 і В12 при різних захворюваннях нервової системи спрямовано на те, щоб компенсувати одночасно існуючу недостатність і стимулювати природні механізми відновлення. Показання. Неврологічні захворювання, викликані дефіцитом вітамінів групи B. Спосіб застосування та дози. Рекомендована доза становить 1 таблетку на добу. Протипоказання: Гіперчутливість, алергічні захворювання, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки у стадії загострення. Еритремія, еритроцитоз, тромбоемболія. Побічні реакції. З боку нервової системи, травного тракту, імунної системи, інші. Категорія відпуску: за рецептом. Виробник. Пі енд Джі Хелс Острія ГмбХ енд Ко. ОГ, Австрія. РП UA/5409/01/01. Наказ МОЗУ №2128 від 01.10.2021.
За додатковою інформацією звертайтесь за адресою: ТОВ «Др. Редді'с Лабораторіз» Столичне шосе, 103, оф. 11-А, м. Київ, Україна, 03131, тел. +380444923173. Інформація про лікарський засіб, призначена для медичних і фармацевтичних працівників. Перед призначенням ознайомтесь з інструкцією для медичного застосування лікарського засобу. При розбіжності версії в Держреєстрі з опублікованою тут користуйтеся версією інструкції в Держреєстрі: http://www.drlz.com.ua. NB-05.09.2024-Rx2-7.1.
Коментарі (0)