EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад
деменція деменція
деменція деменція

Обсерваційне дослідження за участю понад 3000 літніх людей виявило зв’язок між операцією для лікування катаракти та зниженням ризику розвитку деменції будь-якого типу, включаючи хворобу Альцгеймера. Науковці з Медичної школи Вашингтонського університету в Сіетлі (США) також вважають, що короткохвильове (синє) світло може стимулювати когнітивні функції [1].

В інтерв’ю інтернет-виданню Medical News Today провідна дослідниця, доктор Сесілія С. Лі, доцент  кафедри офтальмології медичної школи Вашингтонського університету, пояснила передумови та результати дослідження.

 «Катаракта є природним процесом старіння ока і вражає більшість літніх людей, які водночас піддаються ризику розвитку деменції», – зазначила доктор Лі. Результати попередніх досліджень демонструють зв’язок між сенсорними порушеннями, такими як погіршення зору, і підвищеним ризиком деменції. Сенсорні порушення можуть сприяти соціальній ізоляції та зниженню когнітивної стимуляції. Крім того, порушення зору може призвести до зниження фізичної активності, що також пов’язано зі зниженням когнітивних функцій [1].

Катаракта виникає, коли білки в природно прозорому кришталику ока руйнуються, в результаті чого він стає «мутним». Зір стає туманним, а об’єкти можуть здаватися розмитими або менш барвистими. Старіння є найпоширенішою причиною катаракти. Деякі фактори ризику, зокрема куріння, діабет, надмірне перебування на сонці протягом життя та попередні травми очей, можуть підвищити ризик розвитку катаракти. Єдиний спосіб радикального лікування катаракти та відновлення зору – це хірургічне втручання, під час якого видаляється природний кришталик ока і замінюється штучним кришталиком, інтраокулярною лінзою [1].

Порушення зору, пов’язані з катарактою, суттєво обмежують вхідний потік інформації, потенційно прискорюючи нейродегенерацію через атрофію відповідних ділянок кори. Натомість, відновлення зорової стимуляції може пояснити подальше зниження ризику деменції після вдалого видалення катаракти [2].

Та найцікавіша гіпотеза, що пояснює нижчий ризик деменції після видалення катаракти, базується на змінах кількості і якості світла, яке досягає сітківки ока, а саме внутрішніх фоторецепторних гангліозних клітин (ipRGC). Їхня основна функціональна роль – не створення оптичних зображень, чим вони істотно відрізняються від паличок і колбочок, а забезпечення уявлення про навколишню світлову, колірну інформацію, для регуляції поведінки в залежності від характеру освітлення. Клітини типу ipRGC надзвичайно чутливі до короткохвильового (синього) світла, і цей вплив пов’язують з регулюванням циркадних ритмів, поведінкових реакцій і когнітивних функцій в ЦНС. ipRGC проектуються на різні ділянки мозку, і їх збудження може викликати широку коркову активність [3]. Жовтий відтінок вікової катаракти блокує проходження синього світла до сітківки. Таким чином, можливий механізм позитивного впливу видалення катаракти на ризик деменції полягає в сприянні стимуляції ipRGC синім світлом [2].

«Втрата сенсорних функцій, особливо зору і слуху, цікавить дослідницьку спільноту як можливий модифікований фактор ризику розвитку деменції. Оскільки видалення катаракти покращує зорову функцію, ми припустили, що літні люди, які перенесли таку операцію, можуть мати менший ризик розвитку хвороби Альцгеймера та деменції» – зазначає доктор Лі. Щоб переконатися, що саме відновлення зорової стимуляції запобігає когнітивному спаду, дослідники також проаналізували осіб, які перенесли операцію з приводу глаукоми, що не призводить до покращення зору [1].

До свого дослідження доктор Лі та її команда залучили понад 3000 осіб у віці 65 років і старше, які отримали діагноз катаракти або глаукоми. На момент реєстрації учасники не мали значущих когнітивних порушень та деменції. Дослідники спостерігали за ними кожні 2 роки, поки не з’явилися симптоми деменції або хвороби Альцгеймера. Інформацію про операції з приводу катаракти отримували з медичних карт учасників дослідження. В ході дослідження з 3038 учасників у 853 розвинулася деменція, у тому числі у 709 - хвороба Альцгеймера. 1382 учасників (45% від загальної кількості) перенесли операцію з приводу катаракти [1, 2].

В результаті статистичного аналізу доктор Лі та її команда виявили, що учасники, які перенесли операцію з катаракти, мали майже на 30% менший ризик розвитку деменції після операції. На основі 23 554 людино-років спостереження успішне видалення катаракти асоціювалося зі значно зниженим ризиком деменції порівняно з учасниками без операції (коефіцієнт ризику 0,71; 95% довірчий інтервал від 0,62 до 0,83; P <0,001). Результат залишався статистично значущим після введення поправок за роками освіти, расою, історією куріння та генотипом аполіпопротеїну Е, а також за віком встановлення діагнозу катаракти [1, 2].

Для порівняння, ризик деменції не відрізнявся між групами літніх людей, які перенесли або не перенесли операцію з приводу глаукоми. Близько 20% дорослих старше 65 років у Сполучених Штатах мають значні сенсорні порушення, такі як зниження зору або втрата слуху, навіть після корекції. Лікування, спрямоване на відновлення сенсорної стимуляції у значної частини літніх людей, зокрема видалення катаракти, може бути потенційним чинником зменшення тягаря деменції в популяції похилого віку [2].

 

Джерела:

1. Cataract surgery may lower dementia risk. Доступ за посиланням (21.08.2023): https://www.medicalnewstoday.com/articles/cataract-surgery-may-lower-dementia-risk

2. Cecilia S. Lee, Laura E. Gibbons, Aaron Y. Lee, et al. Association Between Cataract Extraction and Development of Dementia. JAMA Intern Med. doi:10.1001/jamainternmed.2021.6990. Published online December 6, 2021. Доступ за посиланням (21.08.2023): https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2786583#:~:text=Meaning%20This%20study%20suggests%20that,extraction%2C%20may%20modify%20dementia%20risk.

3. Conrad Schmoll, Christelle Tendo, Peter Aspinall, Bal Dhillon. Reaction time as a measure of enhanced blue-light mediated cognitive function following cataract surgery. Br J Ophthalmol. 2011 Dec;95(12):1656-9. doi: 10.1136/bjophthalmol-2011-300677.

4. Доступ за посиланням (21.08. 2023): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21951571/

 

Дана інформація є узагальненою та не може використовуватись для лікування. 

6Cog-05-07-2023-9.4

Дивитися все

Що нового?

Порушення зору може призвести до зниження фізичної активності, що також пов’язано зі зниженням когнітивних функцій

Коментарі (0)

Рекомендації

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді ua
Спробуй: