EN | UA
EN | UA

Підтримка Медзнат

Назад
Ефективність комплексного сестринського втручання в порівнянні зі стандартним сестринським втручанням в периопераційному періоді при кровотечі, викликаній розривом кровоносних судин внаслідок позаматкової вагітності Ефективність комплексного сестринського втручання в порівнянні зі стандартним сестринським втручанням в периопераційному періоді при кровотечі, викликаній розривом кровоносних судин внаслідок позаматкової вагітності
Ефективність комплексного сестринського втручання в порівнянні зі стандартним сестринським втручанням в периопераційному періоді при кровотечі, викликаній розривом кровоносних судин внаслідок позаматкової вагітності Ефективність комплексного сестринського втручання в порівнянні зі стандартним сестринським втручанням в периопераційному періоді при кровотечі, викликаній розривом кровоносних судин внаслідок позаматкової вагітності

В останні роки збільшилася частота позаматкової вагітності (імплантація і розвиток заплідненої яйцеклітини поза порожниною матки). 

Дивитися все

Стендова доповідь

При кровотечі, викликаній розривом кровоносних судин внаслідок позаматкової вагітності, комплексне сестринське втручання статистично значимо покращує ефективність лікування і скорочує час відновлення пацієнток.

Передумови до проведення дослідження

В останні роки збільшилася частота позаматкової вагітності (імплантація і розвиток заплідненої яйцеклітини поза порожниною матки). Позаматкова вагітність часто призводить до вагінальних кровотеч, менопаузи і болю в животі. На частку цього поширеного явища з боку черевної порожнини, що супроводжується гострими клінічними проявами, доводиться 1-2% вагітностей і 2,7% смертей, пов'язаних з вагітністю. В акушерстві та гінекології часто повідомляють про випадки розриву кровоносних судин і кровотечі при позаматковій вагітності, які мають статистично значущий взаємозв'язок зі смертністю жінок в першому триместрі вагітності. При цьому більше 95% позаматкових вагітностей локалізується в фаллопієвих трубах, 2,5% виникає в рогах матки, в деяких випадках вагітність може розвиватися в черевній порожнині, яєчниках або шийці матки. Імплантація плаценти і розвиток ембріона поза порожниною матки неможливі, натомість ймовірність розриву кровоносних судин і сильної кровотечі висока.

Лапароскопічне оперативне втручання є оптимальним і поширеним методом лікування позаматкової вагітності. Даний метод дозволяє отримати чітке інтраопераційне зображення, що допомагає лікарям виявити і оперативно усунути патологію.

Крім того, втручання проводиться в повністю закритій порожнині таза. При лапароскопічному втручанні скорочується частота випадків пошкодження тканин марлею і рукавичками, зменшується вплив повітря на органи і знижується частота розвитку спайок в черевній порожнині і порожнині малого таза. Постійне поліпшення методу лапароскопії, включаючи обладнання, професійний рівень хірургів і технічний рівень, зробило можливим належне лікування жінок з розривом кровоносних судин при позаматковій вагітності, кровотечі або навіть шоку під час операції в результаті ефективних протишокових заходів. Проте лапароскопічна операція все-таки є інвазивним методом і може привести до розвитку таких ускладнень, як післяопераційна грижа, кровотеча, інфекція і підшкірна емфізема. Це не тільки посилює біль, але може впливати на загоєння рани і призвести до хірургічної невдачі.

Периопераційний період включає час між хірургічним лікуванням і завершенням терапії, пов'язаної з втручанням. З постійним розвитком лапароскопічних технологій периопераційне сестринська втручання в поєднанні з лапароскопічною операцією просунулося вперед від традиційної моделі сестринського втручання до нового комплексного типу. Ця модель сестринського втручання є ефективною з точки зору зменшення частоти ускладнень і забезпечення одужання пацієнток.


ОБГРУНТУВАННЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

У попередніх дослідженнях недостатньо вивчали вплив комплексного сестринського втручання в порівнянні зі стандартним сестринським втручанням у жінок з кровотечею при позаматковій вагітності в периопераційному періоді. У зв'язку з цим було проведено дане дослідження.


МЕТА

Мета цього дослідження полягала в порівнянні результатів комплексного і стандартного сестринського втручання у пацієнток з кровотечею, викликаною позаматковою вагітністю, в периопераційному періоді для створення відповідної основи медичної допомоги та швидшого одужання.

Методологія

Кінцеві точки дослідження

Результати оцінювали за часом зникнення болю в животі, часом вставання з ліжка, тривалістю госпіталізації, зміною рівня стресу, за візуальною аналоговою шкалою (ВАШ) в постопераційному періоді, психологічним статусом (шкала тривоги Гамільтона (ШТГ) і шкала депресії Гамільтона (ШДГ) , частотою реканалізації фаллопієвих труб, частотою розвитку ускладнень.

Результати

Результати

Вихідний рівень: істотних відмінностей між групами на початковому рівні не виявлено.

Результати дослідження:

  • У порівнянні з групою стандартного сестринського втручання в групі комплексного сестринського втручання було виявлено статистично значуще зниження тривалості госпіталізації, часу вставання з ліжка, часу зникнення болю в животі.
  • Після хірургічного втручання в обох групах спостерігалося підвищення рівня глюкози в крові, альдостерону, кортизолу, С-реактивного білка та інтерлейкіну-6, проте статистично значущих відмінностей між групами виявлено не було.
  • Після втручання відзначали статистично значуще зниження частки пацієнток з оцінками 7-10 по ВАШ в групі комплексного сестринського втручання (6,10%, n = 5) у порівнянні з групою стандартного сестринського втручання (15,85%, n = 13) (рисунок 2). 


  • У пацієнток в групі комплексного сестринського втручання спостерігалося зниження частоти ускладнень, зниження оцінок по ШДГ і ШТГ і більш висока частота реканалізації фаллопієвих труб у порівнянні з групою стандартного сестринського втручання.

Висновок

Позаматкова вагітність пов'язана з розривом кровоносних судин, що призводить до масивного кровотечі. Якщо відповідна екстрена допомога не надана вчасно, така кровотеча може становити загрозу для життя пацієнтки. Таким чином, рання діагностика і лікування є дуже важливими для пацієнток з болем в животі, вагінальною кровотечею і раптовою менопаузою. Лапароскопічна операція забезпечує статистично значуще поліпшення прогнозу і знижує частоту смертельного наслідку. Таким чином, це оптимальний метод лікування позаматкової вагітності. Постопераційне сестринське втручання поряд з відповідними медичними заходами також має важливе значення для забезпечення одужання пацієнток і поліпшення якості життя. Результати дослідження вказують, що активні заходи сестринського втручання можуть бути клінічно ефективними і сприяти успішній хірургічної операції у пацієнток з кровотечею, викликаною розривом кровоносних судин при позаматковій вагітності. В даний час комплексне сестринське втручання широко застосовується в багатьох медичних областях, в тому числі при проведенні панкреатектомії, і дає конкретні результати.

Mathlouthi і співавт. провели дослідження з оцінкою результатів комплексного надання допомоги під час лапароскопічного хірургічного втручання з приводу позаматкової вагітності. Згідно з результатами, у всіх включених в дослідження пацієнток (n = 160) вдалося досягти бажаного терапевтичного ефекту. Крім того, про розвиток ускладнень і інфекції після втручання не повідомлялося. В іншому дослідженні Ganesh і співавт. встановили, що відповідне сестринське втручання знижує частоту ускладнень. Отримані результати свідчать, що лапароскопічна хірургія сприяє значному поліпшенню ефективності передопераційних заходів, одночасно посилюючи взаємодію медсестер і контроль під час операції. Для досягнення бажаного лікувального ефекту також важливі оцінка інших аспектів втручання, активного лікування ускладнень, післяопераційного стану пацієнток і умов виписки.

У цьому дослідженні застосовували комплексний план периопераційного сестринського догляду, включаючи психологічну допомогу, профілактику інфекцій і забезпечення теплозахисту, санітарну освіту та інструкції при виписці. Комплексне сестринське втручання в порівнянні з мінімально необхідним сестринським втручанням статистично значимо знижувало тривалість госпіталізації, частоту розвитку ускладнень, час зникнення болю в животі, час вставання з ліжка, одночасно підвищуючи частоту реканалізації фаллопієвих труб.

Після операції знизилася частка пацієнток з оцінкою 7-10 за шкалою ВАШ серед тих, які отримали комплексне сестринське втручання в порівнянні зі стандартним сестринським втручанням. Також відзначали статистично значуще зниження оцінок за шкалами ШДГ і ШТГ при комплексному сестринському втручанні в порівнянні зі стандартним сестринським втручанням. Психологічна допомога і санітарна освіта мають важливе значення для мінімізації помилкових уявлень, поліпшення здатності людини опановувати відповідними знаннями і кращої співпраці з медперсоналом. Це також покращує дотримання режиму терапії пацієнтками і прийняття догляду і лікування. Цільове психологічне консультування також здатне поліпшити психологічний стан пацієнток з позаматковою вагітністю. Крім того, воно також допомагає їм активно приймати лікування і створити позитивне ставлення до нього.

Таким чином, комплексне периопераційне сестринське втручання здатне ефективно поліпшити результати лікування, скоротити частоту розвитку ускладнень, певною мірою знизити інтенсивність болю і також сприяє швидкому одужанню пацієнток.

Обмеження

  • Про обмеження не повідомлялося.

Клінічний висновок

Лікарі можуть застосовувати комплексне сестринське втручання під час периопераційного періоду у пацієнток з кровотечею, викликаною розривом кровоносних судин при позаматковій вагітності. Таке втручання може підвищити терапевтичну ефективність і значно скоротити час одужання пацієнток.

Джерело:

Annals of Palliative Medicine

Стаття:

Randomized trial of the application value of comprehensive nursing intervention in the perioperative period of ruptured bleeding of ectopic pregnancy

Автори:

Lijin Zhong і співавт.

Коментарі (0)

Ви хочете видалити цей коментар? Будь ласка, вкажіть коментар Невірний текстовий зміст Текст не може перевищувати 1000 символів Щось пішло не так Скасувати Підтвердити Підтвердити видалення Приховати відповіді Вид Відповіді дивитися відповіді en ru ua
Спробуй: